Shrnutí vzdělávací akce „Dejte lidem dobro! Shrnutí vzdělávací akce Téma lekce: „Plán přátelství shrnutí ukázky vzdělávací akce

Nástin vzdělávací akce o kreativním designu her:

„Máme být na co hrdí“

(forma realizace - KTD)

Provedeno: Agafonova Anastasia, učitelka ruského jazyka a literatury

Zavodoukovsk 2017

Známka: 8

Účel akce: naučit studenty vytvářet a obhajovat kreativní projekty zaměřené na zvýšení zájmu o státní a národní charakteristiky Ruska mezi školáky.

Cíle akce:

1) Vzdělávací cíle:

Seznamte se se státní a národní charakteristikou Ruska: charakteristikou kultury a vzdělanosti, společnosti, přírodních zdrojů, sportu.

Zvládněte technologii vytváření a ochrany kreativních projektů.

2) Vývojové:

Rozvíjet analytické schopnosti studentů.

Rozvíjet komunikační dovednosti žáků.

3) Vzdělávací:

Podporovat vlastenecké city lásky k vlasti.

Pěstovat lásku a úctu k ruské kultuře, výdobytkům moderní společnosti a povaze země.

Typ události: KTD.

Zařízení: 4 papír Whatman, psací potřeby, ilustrační polotovary, textové polotovary s materiály o kultuře a vzdělávání, společnosti, přírodních zdrojích, sportu dané země (viz příloha), hrací kostka, která určuje, jaký bonus dostane skupina studentů za pohyb ve hře, vlastenecké video o Rusku.

Struktura vzdělávacích aktivit

p/p

Etapa

Čas (práce se studenty během akce)

Přípravné práce

0 min.

Kolektivní obchodní plánování. Hromadná příprava případu.

0 min.

3.

Přípravná fáze. Organizace času.Stanovení tématu a cílů akce. Emocionální postoj ke komunikaci. Stanovení skupinového úkolu, určení herních rolí, vysvětlení pravidel edukační hry.

5 minut.

4.

25 min. (5 minut na každou dílčí etapu technologické etapy)

5.

12 min.

6.

Sečteno a podtrženo. Odraz. Hromadné shrnutí případu

2 minuty.

7.

1 min.

Průběh akce

.Přípravné práce.

II Kolektivní obchodní plánování. Hromadná příprava případu.

III . Přípravná fáze. Organizace času. Stanovení tématu a cílů akce. Emocionální postoj ke komunikaci. Stanovení skupinového úkolu, určení herních rolí, vysvětlení pravidel edukační hry.

Učitel: Ahoj hoši. Začněme naši akci, konkrétně hru „Máme být na co hrdí“. Nyní přečtu několik řádků z básně „Rusko“ od Sergeje Aleksandroviče Vasiljeva a vy se pokusíte určit, čemu bude naše dnešní setkání věnováno.

Učitel: « Rusko je jako slovo z písně.

Bříza mladé listy.

Všude kolem jsou lesy, pole a řeky.

Rozloha, ruská duše."

(Sergej Aleksandrovič Vasiliev „Rusko“)

Student: Naše dnešní setkání je věnováno rozhovoru o Rusku, jeho bohatství, úspěších a vlastnostech.

Učitel: To je správně. Dnes nás i tebe čeká zajímavá práce: v předvečer Dne národní jednoty, který celá země oslaví 4. listopadu, se pokusíme naučit, jak vytvářet a obhajovat kreativní projekty věnované naší vlasti, Rusku.

Návrhy, které vám zbydou po naší akci, si můžete nechat pro sebe a použít jako nástěnné noviny k výzdobě vaší třídy nebo školy během oslav Dne národní jednoty.

Učitel: Než ale začneme, dávám do pozornosti krátké video, které všem opět připomene nekonečnou velikost naší země a naladí na kreativní práci.

Podívejte se na video „Máme být na co hrdí“

Učitel: Režisér tohoto videa ukazuje takovou velikost naší země. Vy a já se pokusíme zprostředkovat naši vizi Ruska, jeho bohatství, úspěchů, státních a národních charakteristik.

Učitel: Pravidla naší hry jsou tato. Hrajeme ve 4 týmech po 7 lidech. Každý tým dostane papír Whatman a téma je určeno losováním, které bude muset být odhaleno v jejich kreativním projektu. Témata jsou: kultura a vzdělávání Ruské federace, společnost Ruské federace, přírodní zdroje Ruska, sport Ruské federace. Dále každý tým zase hodí kostkou, jejíž každá strana po shození přináší týmu určitý bonus, v podobě dalších informací o významných osobnostech, událostech, ruských svátcích, ilustracích k tématu vašeho projektu. Poté má každý tým 5 minut na vyplnění obrazovky vašeho projektu – papír Whatman, obdržené informace a další ilustrace. Po těchto 5 minutách každý tým znovu hodí kostkou. Každý tým má 4 tahy. Poté máte čas na dokončení a obhajobu svých projektů. Výsledkem hry je obhajoba výsledného kreativního projektu před třídou. Obhajoba zahrnuje představení obrazovky projektu a krátkého příběhu o tom, o čem projekt je, co je na něm zvláštního a zajímavého, stručné shrnutí vaší práce. Takže, začněme.

PROTI . Technologická etapa. Vedení kolektivního případu

PROTI . Poslední fáze. Vrchol hry. Ochrana kreativních projektů.

VI . Sečteno a podtrženo. Odraz. Hromadné shrnutí případu

Učitel: Kluci, jaké pocity jste měli při vytváření projektů a jejich obhajobě?

Student: Při tvorbě a obhajobě projektů vznikl pocit hrdosti na zemi, ve které žijeme.

Učitel: jaké myšlenky jsi měl?

Student: Díky této hře jsme mysleli na to, že o naší vlasti víme málo, musíme se snažit tuto propast překlenout.

Učitel: Co zajímavého jste se dnes dozvěděli?

Student: Dnes jsme se naučili, jak vytvořit a obhájit kreativní projekt, nová zajímavá fakta o Rusku.

Učitel: Čeho jsme dosáhli? Proč?

Učitel: Co se nepovedlo? Proč?

Učitel: Jsem vám velmi vděčný, že se mnou spolupracujete. Dnes jste odvedli skvělou práci. Naše akce skončila. Ahoj.

VII . Bezprostřední důsledek kolektivní záležitosti

Učitel: Jaké akce tohoto druhu můžete sami nabídnout?

Aplikace:

.Materiály pro projekt na téma „Kultura a vzdělávání Ruské federace“.

"Osobnost":

Vasiljevová Olga Jurjevna - ministr školství a vědy Ruské federace.

Olga Yurievna Vasilyeva (* 13. ledna 1960, Bugulma, Tatarská autonomní sovětská socialistická republika, RSFSR, SSSR) je ruská státník, historička, náboženská vědkyně a učitelka. Doktor historických věd (1998), profesor (2005). Ministryně školství a vědy Ruské federace od 19. srpna 2016, první žena v historii Ruska vykonávající funkci ministryně školství. Úřadující státní poradce Ruské federace, 2. třída (2014). Čestný profesor Moskevské státní univerzity humanitních a ekonomických věd.

Vladimír Rostislavovič Medinskij (narozen 18. července 1970, Smela, Čerkaská oblast, Ukrajinská SSR, SSSR) je ruský státník a politická osobnost. Zástupce Státní dumy čtvrtého a pátého svolání, člen Nejvyšší rady politické strany Jednotné Rusko, od roku 2012 ministr kultury Ruské federace.

Světlana Aleksandrovna Alexijevič (* 31. května 1948, Stanislav, Ukrajinská SSR) je ruský a běloruský spisovatel, novinář a scenárista dokumentárních filmů. Píše v ruštině. Nositel Nobelovy ceny za literaturu za rok 2015.

Nejznámější byly její knihy v žánru umělecké a dokumentární prózy „Válka nemá ženskou tvář“, „Zinkoví chlapci“, „Černobylská modlitba“, „Čas z druhé ruky“. Alexijevičova díla jsou věnována životu pozdního SSSR a postsovětské éře, prodchnutá pocity soucitu a humanismu.

Nikita Sergejevič Michalkov (narozen 21. října 1945, Moskva, SSSR) – sovětský a ruský filmový režisér, herec, scenárista a producent. Lidový umělec RSFSR (1984). Plný držitel Řádu za zásluhy o vlast. Předseda Svazu kameramanů Ruska od roku 1998. Třikrát laureát Státní ceny Ruské federace (1993, 1995, 1999).

Vítěz Zlatého lva na filmovém festivalu v Benátkách (1991) a nominace na Oscara (1993) v kategorii „Nejlepší cizojazyčný film“ za film „Urga – Území lásky“. Vítěz Oscara (1995) v kategorii „Nejlepší cizojazyčný film“ a Grand Prix filmového festivalu v Cannes (1994) za film „Spálený sluncem“. Vítěz „Speciálního lva“ na filmovém festivalu v Benátkách (2007) za přínos kinematografii a nominace na Oscara (2008) v kategorii „Nejlepší cizojazyčný film“ za film „12“.

"Událost":

1) Úvod do jednotné státní zkoušky.

První experiment k zavedení jednotné státní zkoušky byl proveden v roce 2001 v republikách Čuvašsko, Mari El, Jakutsko a také v regionech Samara a Rostov v osmi akademických disciplínách.

Od roku 2009 je Jednotná státní zkouška jedinou formou závěrečných zkoušek na škole a hlavní formou přijímacích zkoušek na vysoké školy s možností opakování Jednotné státní zkoušky v dalších ročnících.

2) Vítězství Ruska na Eurovizi.

Rusko na Eurovision Song Contest 2008, které se konalo v Bělehradě, zastupoval Dima Bilan s písní Believe. Spolu s ním se představení zúčastnili maďarský houslista Edvin Marton a olympijský vítěz v krasobruslení Jevgenij Pljuščenko.

Poprvé v historii se Rusku podařilo vyhrát soutěž Eurovision Song Contest: Dima Bilan vyhrál s 272 body a získal hlavní cenu soutěže Crystal Microphone.

3) Zavedení GIA

Ruská federace od roku 2004 testuje státní (závěrečnou) certifikaci (GIA) absolventů 9. ročníku v nové podobě. Hlavní rozdíl mezi novou formou certifikace a tradičními zkouškami spočívá v tom, že jde o získání nezávislého „externího“ posouzení kvality přípravy absolventů 9. ročníku.

4) Zlatý glóbus

V roce 2015 se Leviathan stal prvním filmem v historii postsovětského Ruska, kterému byl udělen Zlatý glóbus v kategorii „Nejlepší cizojazyčný film“ (v sovětském období byl Zlatý glóbus udělen filmu „Válka a mír“ “).

"Dovolená":

1) Den znalostí (1. září) je pro drtivou většinu ruských školáků, studentů, učitelů a lektorů začátkem nového školního roku. Tradičně se v tento den ve školách konají slavnostní shromáždění, hodiny, hodiny znalostí, míru, bezpečnosti a odvahy atd.

Jeden z tvůrců dovolené je považován za čestného učitele školy RSFSR Fedora Fedoroviče Bryukhovetsky. Oficiálně byl „Den vědění“ ustanoven výnosem Prezidia Nejvyššího sovětu SSSR č. 373-11 ze dne 15. června 1984 „O prohlášení 1. září státním svátkem – Dnem poznání“, který doplnil výnos č. Prezidium Nejvyššího sovětu SSSR č. 3018-X „O svátcích a památných dnech » ze dne 1. října 1980 nový svátek.

2) Den Ruska (do roku 2002 Den přijetí Deklarace státní suverenity RSFSR) - 12. červen - je státním svátkem Ruské federace. Slaví se každoročně od roku 1992 (nepracovní den od roku 1991) v den přijetí Deklarace o státní suverenitě RSFSR (přijaté 12. června 1990).

3) Den národní jednoty je ruský státní svátek. Slaví se 4. listopadu od roku 2005.

4) Všeruský den rodiny, lásky a věrnosti se objevil v roce 2008. Tento krásný letní den nebyl pro svátek vybrán náhodou – již asi 780 let uctívají pravoslavní křesťané 8. července památku svatých urozených knížat Petra a Fevronie z Muromu – patronů rodinného štěstí, lásky a věrnosti. Myšlenka obnovit starodávnou tradici oslav Dne Petra a Fevronie vznikla mezi obyvateli města Murom, kde ve 13. století vládli svatí manželé Petr a Fevronia, byli příkladem manželské lásky, žili šťastně až do smrti poté a zemřeli ve stejný den (tato fráze je o nich známa mnohým) .

"Bonus "Vložte své slovo" (jakýkoli zajímavý fakt o Rusku na toto téma, který znáte)."

II.Materiály pro projekt na téma „Společnost Ruské federace“.

"Osobnost":

Vladimir Vladimirovič Putin - Narozen 7. října 1952 v Leningradu.

V roce 1975 promoval na Právnické fakultě Leningradské státní univerzity. Byl přidělen k práci ve státních bezpečnostních složkách. V letech 1985-1990 pracoval v NDR.

26. března 2000 byl zvolen prezidentem Ruské federace. Do funkce nastoupil 7. května 2000.

14. března 2004 byl zvolen prezidentem Ruské federace na druhé funkční období.

4. března 2012 byl znovu zvolen prezidentem Ruské federace. Slavnostní otevření proběhlo 7. května 2012.

Kandidát ekonomických věd.

Mluví německy a anglicky.

Dmitrij Anatoljevič Medveděv (narozen 14. září 1965, Leningrad, RSFSR, SSSR) je ruský státník a politická osobnost. Desátý předseda vlády Ruské federace (od 8. května 2012). Třetí prezident Ruské federace (2008-2012).

V letech 2000-2001, 2002-2008. - Předseda představenstva OJSC Gazprom. Od 14. listopadu 2005 do 7. května 2008 - první místopředseda vlády Ruské federace, kurátor prioritních národních projektů.

Sergej Viktorovič Lavrov (nar. 21. března 1950, Moskva, SSSR) – sovětský a ruský diplomat a státník. Ministr zahraničních věcí Ruské federace od 9. března 2004.

Stálý člen Rady bezpečnosti Ruské federace. Mimořádný a zplnomocněný velvyslanec. Plný držitel Řádu za zásluhy o vlast.

Veronika Igorevna Skvortsová (narozen 1. listopadu 1960, Moskva) – ruský státník, od roku 2012 ministr zdravotnictví Ruské federace.

Neurolog, neurofyziolog, organizátor zdravotnictví. Člen korespondent Ruské akademie lékařských věd, doktor lékařských věd, profesor.

"Další ilustrace":


"Událost":

1) Byl zaveden mateřský kapitál

Mateřský (rodinný) kapitál je formou státní podpory ruským rodinám vychovávajícím děti. Tato podpora je poskytována od 1. ledna 2007 při narození nebo osvojení druhého, třetího nebo dalšího dítěte s ruským občanstvím, pokud rodiče neuplatnili nárok na dodatečná opatření státní podpory apod.

2) Zavedení programu na zlepšení bytových podmínek „Mladá rodina“.

Od roku 2011 je v Rusku zaveden sociální program, který pomáhá mladým rodinám mírně zlepšit jejich životní podmínky. Program bude fungovat do roku 2020.

3) Zavedení lékařské prohlídky.

Od roku 2012 je v Rusku zavedeno klinické vyšetření. Klinické vyšetření je aktivní dynamické sledování zdravotního stavu populace včetně provádění preventivních, léčebných, diagnostických a zdravotních opatření zaměřených na prevenci rozvoje onemocnění, podporu zdraví a prodlužování délky života.

"Dovolená":

1) Naše země slaví 18. března významný svátek – Den znovusjednocení Krymu s Ruskem. Na území Republiky Krym je tento den svátkem a dnem pracovního volna dle republikového zákona č. 80-ZRK/2015 ze dne 3. března 2015.

2) Každý rok 26. května naše země slaví Den ruského podnikání, zřízený v souladu s dekretem prezidenta Ruska ze dne 18. října 2007 č. 1381 „O dni ruského podnikání“.

3) Všeruský den knihoven, slavený u nás každoročně 27. května, je právem také odborným svátkem ruských knihovníků - Knihovnickým dnem. Tento profesionální svátek byl stanoven výnosem prezidenta Ruské federace B.N. Jelcin č. 539 z 27. května 1995 „O zřízení celoruského dne knihoven“.

4) Každý rok 31. května naše země slaví Den ruské advokátní komory - neoficiální profesní svátek pro právníky. 31. května 2002 prezident Ruské federace V.V. Putin podepsal nový federální zákon „O advokacii a právnické profesi v Ruské federaci“.

„Bonus „Odborná pomoc“ (opravňuje vás k pomoci odborníka na problematiku přípravy projektu).

III.Materiály pro projekt na téma „Přírodní zdroje Ruska“.

"Osobnost":

Sergej Jefimovič Donskoj (nar. 13. října 1968, Elektrostal, Moskevská oblast) – ruský státník, ministr přírodních zdrojů a životního prostředí Ruské federace (od 21. května 2012). Úřadující státní rada 2. třídy.

Alexandr Nikolajevič Tkačev (narozen 23. prosince 1960, Vyselki, Krasnodarské území, RSFSR, SSSR) - ruský státník a politik, od 22. dubna 2015 ministr zemědělství. Vedoucí správy (guvernér) Krasnodarského území v letech 2001-2015, vedoucí regionální pobočky a člen předsednictva Nejvyšší rady strany Jednotné Rusko. Doktor ekonomických věd. Člen předsednictva Nejvyšší rady strany Jednotné Rusko

Alexandr Valentinovič Novák (23. srpna 1971, Avdějevka, Ukrajinská SSR, SSSR) - ruský státník. Ministr energetiky Ruské federace od 21. května 2012.

"Další ilustrace":


"Událost":

1) Červená kniha Ruské federace byla vydána v roce 2001. Skládá se z 860 stran textu, ilustrovaného barevnými obrázky všech zvířat v něm obsažených a mapami jejich stanovišť. Celkem je v Červené knize Ruské federace uvedeno 8 taxonů obojživelníků, 21 taxonů plazů, 128 taxonů ptáků a 74 taxonů savců, celkem 231 taxonů.

2) V roce 2012 bylo objeveno „Velké“ ropné pole - ropné pole nacházející se v okrese Kharabalinsky v regionu Astrachaň v Rusku.

Geologicky se pole nachází na území licenční oblasti Tambov. Plocha depozitu je cca 800m2. km.

3) 1991 - otevření Ropné a plynové pole Vankor. Ložisko se nachází na severu Krasnojarského území. Zahrnuje oblasti Vankorsky a North-Vankorsky. Zásoby ropy přesahují 260 milionů tun a zásoby plynu - asi 90 miliard m2. Rozvoj oboru by měl začít v roce 2008. Plánuje se zde vyvrtat 266 vrtů a dodávky budou realizovány východním ropovodem.

"Dovolená":

1) „Ptačí den“ je svátek věnovaný ptactvu, jehož cílem je podpora a ochrana ptáků. V Rusku se slaví 1. dubna. Tisíce dětí si na tento svátek připravují krmítka a věší je, aby přilákaly ptáčky.

2) Ekologův den je profesionální svátek všech ruských ochránců přírody, specialistů na ochranu životního prostředí, osobností veřejného života a ekologických aktivistů. Slaví se každoročně 5. června, Světový den životního prostředí.

3) „Den ekologů“ v Rusku byl ustanoven dekretem prezidenta Ruské federace Vladimira Putina ze dne 21. července 2007 z iniciativy Ekologického výboru Státní dumy Ruské federace.

„Bonus „Vložte své slovo“ (jakýkoli zajímavý fakt o Rusku na toto téma, který znáte)“

„Bonus „Odborná pomoc“ (opravňuje vás k pomoci odborníka na problematiku přípravy projektu).

IV. Materiály pro projekt na téma „Ruský sport“.

"Osobnost":

Vitalij Leontievič Mutko (narozen 8. prosince 1958, obec Kurinskaya, okres Apšeronskij, kraj Krasnodar) – ruský státník. Ministr sportu Ruské federace od 21. května 2012. V letech 2008-2012 - ministr sportu, cestovního ruchu a politiky mládeže Ruské federace. Prezident Ruské fotbalové unie od roku 2005 do roku 2009 a od roku 2015 do současnosti. V letech 2003-2008 - člen Rady federace Federálního shromáždění Ruské federace z výkonného orgánu státní moci Petrohradu.

Alexandr Vladimirovič Emelianěnko (narozen 2. srpna 1981, Stary Oskol, oblast Belgorod, RSFSR, SSSR) - ruský bojovník smíšených bojových umění. Bývalý mistr světa podle ProFC. Mnohonásobný mistr Ruska a světa v bojovém sambo, mistr Evropy v bojovém sambo, mistr sportu Ruska v sambo, mistr sportu Ruska mezinárodní třídy v bojovém sambo, mistr sportu Ruska v judu.

Elena Gadžievna Isinbaeva (nar. 3. června 1982, Volgograd, RSFSR, SSSR) – ruský tyčkař. Dvojnásobný olympijský vítěz (2004, 2008), vítěz bronzové medaile na olympijských hrách 2012. Trojnásobný mistr světa venku a 4násobný mistr světa v hale, mistr Evropy venku i uvnitř. Držitelka 28 světových rekordů ve skoku o tyči žen. Ctěný mistr sportu Ruska.

Anton Vladimirovič Šipulin (nar. 21. srpna 1987, Ťumeň) - ruský biatlonista, olympijský vítěz 2014 ve štafetě, bronzový medailista z OH 2010, pětinásobný medailista z mistrovství světa. Vítěz malého světového poháru v soutěži s hromadným startem (2014-2015). Absolutní mistr Evropy mezi juniory 2008. Dvojnásobný vítěz Race of Champions ve smíšené štafetě, dvojnásobný vítěz Race of Champions v hromadném startu. Ctěný mistr sportu Ruska.

"Další ilustrace":


"Událost":

1) Kříž národů je nejoblíbenější sportovní akcí na území Ruské federace, závod na vzdálenost 1 km až 12 km.

Provozováno od roku 2004. Hlavním cílem „Kříže národa“ je propagovat zdravý životní styl a přilákat ruské občany k tělesné výchově. Všeruský běžecký den probíhá tradičně ve dvou etapách. První fáze soutěže se koná v ruských regionech třetí neděli v září. Vzdálenosti a podmínky účasti určují místní pořadatelé soutěží. Jeho vítězové a finalisté získávají právo zúčastnit se závěrečné etapy „Cross of the Nation“ - Grand Prix, která se koná v Moskvě týden po dokončení první etapy.

Běhy lákají statisíce školáků, studentů, státních zaměstnanců a státních zaměstnanců.

2) Mistrovství světa IIHF 2016 bylo 80. mistrovství světa IIHF, které se konalo od 6. do 22. května v Rusku: Moskvě a Petrohradu.

Titul mistra světa obhájil tým Kanady, který ve finálovém zápase porazil tým Finska (2:0). Bronzovou medaili vybojoval ruský tým, který v zápase o třetí místo porazil tým USA (7:2). Tři nejlepší vítězové přesně zopakovali tři nejlepší vítěze předchozího mistrovství světa v Rusku, které se konalo v roce 2007 v Moskvě a Mytišči.

3) Dětská liga mistrů je mezinárodní soutěž, kterou od roku 2002 pořádá společnost Lukoil OJSC a ruská dětská fotbalová liga pro dětské fotbalové týmy. Za léta existence turnaje se zúčastnilo více než 15 000 dětí z Ruska, Anglie, Srbska, Rumunska, Polska, Litvy, Lotyšska, Estonska, Bulharska, Ukrajiny, Běloruska, Arménie, Moldavska, Kazachstánu, Uzbekistánu, Turkmenistánu, Kyrgyzstánu a Číny. podílet se na tom. Celkem více než 800 týmů ze sedmnácti zemí Evropy a Asie.

V roce 2013 nesla soutěž název Lukoil Children's Champions Cup.

"Dovolená":

1) Den zimních sportů. V roce 2015 to naše země slavila poprvé a datum oslav bylo 7. února.

2) Naše země slaví každoročně 26. července, zatím neoficiálně, svátek sovětských a ruských profesionálů a milovníků parašutismu - Den parašutistů.

3) Poslední říjnovou sobotu slaví ruští sportovci Den gymnastiky, který byl založen v roce 1999. Iniciativu k zavedení tohoto data do kalendáře podala Ruská federace umělecké a rytmické gymnastiky.

4) Den celoruského hokeje - poprvé se konal lehkou rukou prezidenta Ruské hokejové federace (RHF) Vladislava Treťjaka prvního zimního dne roku 2007, kdy více než 150 stadionů v zemi vřele přivítalo fanoušky této nádherné hra.

„Bonus „Vložte své slovo“ (jakýkoli zajímavý fakt o Rusku na toto téma, který znáte)“

„Bonus „Odborná pomoc“ (opravňuje vás k pomoci odborníka na problematiku přípravy projektu).

Vzdělávací akce

Téma: "Jsem mezi přáteli"

cíle: rozvíjet mravní vlastnosti, schopnost navazovat přátelství a vážit si přátelství; rozvíjet schopnost uvažovat a argumentovat svůj názor; rozvíjet tvůrčí schopnosti; podporovat pocit kamarádství a vzájemného porozumění.

Zařízení: plakát „V přátelství je síla“; přísloví o přátelství, asociativní keř (web) „Přátelství“, pravidla přátelství, test „Jsem mezi přáteli“, záhon „Přátelství“.

Epigraf: Přátelství je vždy hlavní zázrak,

Sto objevů pro všechny přítomné.

A žádný problém není problém,

Pokud máte poblíž skutečné přátele!

Průběh akce

    Organizace času

    Motivace

    Psychická nálada (výslovnost)

Jsem v pořádku. Cítím dobré city k ostatním lidem a dostávám na oplátku stejné množství tepla. Vím, jak se spřátelit, vím, jak si přátelství vážit.

Kluci, dnes navrhuji velmi zajímavé, potřebné a vážné téma k rozhovoru.

    Foresight (prognóza)

Podívej, teď sedíš u svého stolu ne jako obvykle, ale každý se svým přítelem. Tak hádejte, o čem si dnes budeme povídat? (o přátelství)

    Předmět zprávy.

Ano. Rozhovor bude o přátelství a přátelích.

Téma našeho rozhovoru je „Jsem mezi přáteli“

    Očekávání.

Co očekáváte od dnešního rozhovoru?

Odpovědi dětí:

Chci vědět, co je přátelství.

Chci vědět, co je přítel.

Chci vědět, kdo může být opravdovým přítelem.

Zajímá mě, jak si někdy poradit s přítelem, když se mýlí.

Je pro mě důležité vědět, na čem se s přítelem dohodnout? Jsou chvíle, kdy je důležité nesouhlasit? Jak můžete nesouhlasit, aniž byste urazili svého přítele?

    Skupinová diskuze

    Čtení prohlášení.

Přečtěte si básničku a zjistíte, kolik zajímavých věcí můžete společně se svými spolužáky podniknout

Je tak dobré mít přátele!

Bez nich nelze ve světě žít.

Koneckonců, můžete kreslit s přítelem

A hrát různé hry.

A jíst, pít a tančit,

Nebo můžete jen mlčet.

A přítel bude schopen porozumět všemu,

A pokud je to těžké, podpořte.

Je tak dobré mít přátele!

Bez nich nelze ve světě žít.

    znovuuvedení

V. Oseeva "Modré listy"

Odpovězte na otázky: Co je skutečný přítel? Na čem je důležité se s přítelem dohodnout? Jsou chvíle, kdy je důležité nesouhlasit?

4 . Hra „Jsem pro tebe, ty jsi pro mě“

    Přátelství a bratrství - ... (dražší než bohatství)

    Neměj sto rublů, ale měj... (sto přátel)

    Přítel je známý v nesnázích)

    Starý přítel je lepší než dva noví)

    Strom je silný svými kořeny a muž... (přátelé)

    Přátelství je jako sklo, nemůžeš ho rozbít...(slepit dohromady)

    Muž bez přátel je jako strom...(bez kořenů)

5. Hra "Kouzelné brýle"

Je dobré mít nablízku dobré a věrné přátele. Nyní si zahrajeme hru "Magic Glasses". Přes ně lze vidět jen dobré věci. Když si budete podávat sklenice z ruky do ruky, řekněte jim to. Co dobrého vidíš na svém příteli?

(Laskavé oči, laskavý úsměv, dobrý přítel, sympatický, vždy pomůže, laskavá duše, laskavé srdce)

6. Monolog: Co je přátelství?

Učitel: Každý ví, co je přátelství -

Možná je vtipné se ptát?

No, co to slovo znamená? Tak co to je?

1. student

Přátelství je, když je váš přítel nemocný

A nemůže přijít do školy,

Zavolej mu z vlastní vůle,

Přineste školní lekce.

2. student

Pokud váš přítel něco má, bohužel

Udělal nebo řekl něco špatného

Musí to být upřímné, bez pochyby přímo

Řekni mu pravdu.

3. student

Přátelství je v radosti a přátelství je v smutku,

Přítel vždy dá své poslední.

Přítel není ten, kdo lichotí

A ten, kdo se hádá.

4. student

Přátelství nikdy nezná hranice

V přátelství neexistují žádné překážky.

Přátelství na zemi spojuje

Pro všechny děti, bílé i barevné.

    Sestavení asociativního keře

Udělejme asociativní křoví, utkáme síť a zvolíme slova pro přátelství.

Porozumění

Oddanost

Přátelství Respekt

Poctivost

Empatie

Citlivost

Sympatie

Jaké barvy byste si vybrali pro malování přátelství?

K jakému počasí přirovnáváš přátelství?

Jaké vlastnosti by měl mít pravý přítel?

    Květinový záhon "Přátelství"

Hra „Flower of Friendship“ a vaše kompilace „Flower of Friendship Flower“ vám to pomohou zjistit.

Na vašich stolech jsou okvětní lístky různých barev, které odpovídají povahovým rysům vašeho přítele. Vyberte 5 nejlepších vlastností, o kterých si myslíte, že si na svém příteli vážíte. Podívejte se na podporu. Každý charakterový rys odpovídá určité barvě.

*Důvěra (fialová)

*Laskavost (růžová)

*Věrnost (oranžová)

*Vzájemné porozumění (žlutá)

*Citlivost (zelená)

* Poctivost (modrá)

*Respekt (červená)

A nyní vyrábíme vlastní „květ přátelství“. Těmito květinami ozdobíme náš záhon.

Podívejte se, jak náš záhon rozkvetl, jak se zbarvil! Jaké hlavní vlastnosti si na příteli nejvíce ceníš?

Analyzujte tuto tabulku a vyvodte závěry. Je snadné být přítelem? (Ne, je to těžké, protože vy sami musíte být dobrým člověkem, a to je vždy těžké).

- "Pokud chceš mít přítele, buď jím." Toto je staré moudré pravidlo.

Jinak tvrdě pracujte duší pro člověka vedle vás, naučte se vnímat jeho smutky jako své vlastní, přemýšlejte o tom, jak ho udělat šťastnějším, nešetřete na to námahou ani časem.

    Hra "Hádej melodii"

Nyní uhodneme melodii písní o přátelství:

„Řeka začíná modrým potokem,

Přátelství začíná úsměvem."

"Pokud se vydáte na cestu s přítelem -

Bavte se na cestách

Bez přátel jsem tak trochu

A s přáteli - hodně."

"Svět je jako barevná louka,

Pokud máš vedle sebe kamaráda...“

- Muž potřebuje přítele. A to nejen v nesnázích, ale i v radosti. „Sdílený smutek je poloviční, sdílená radost dvakrát větší,“ říká lidová moudrost.

Myslíte si, že existují zákony přátelství?

    Pravidla přátelství.

    Jeden je pro všechny a všichni jsou pro jednoho.

    S dobrým přítelem je větší zábava v dobrých časech, snazší v časech potíží.

    Nenechávejte přítele v nesnázích.

    Buďte nároční ve svých přátelstvích.

    Nesmějte se nedostatkům svého přítele

    Vědět, jak odpustit svému příteli.

    Pomozte svému příteli: pokud něco umíte, naučte ho.

    Zastavte svého přítele, pokud dělá něco špatného. Pokud se přítel v něčem mýlí, řekněte mu o tom.

    Vědět, jak přijímat pomoc, rady a komentáře od ostatních kluků.

Pokud se budete řídit těmito pravidly, stanou se z vás opravdoví přátelé.

Kdo vroucně věří v přátelství,

Kdo vedle tebe cítí rameno?

Nikdy nespadne

V žádném průšvihu se neztratí.

A když náhle zakopne,

Pak mu kamarád pomůže vstát

Vždy spolehlivý přítel v nesnázích

Natáhne ruku.

    Diskuse o problémových situacích

    Váš přítel neudělal svůj domácí úkol a žádá o poznámkový blok ke zkopírování. Co budeš dělat?

    Váš přítel udělá špatnou věc a všichni o tom budou vědět, včetně vás.

    Váš přítel neumí hrát fotbal a zklamal tým?

Nezůstávejte lhostejně stranou

Když má přítel potíže

Můžete přispěchat na záchranu

Vždy každou minutu!

A jestli to někomu pomůže

Vaše laskavost a vaše přátelství

Jste rádi, že den nebyl prožit nadarmo!

Vždy žijete ve světě!

    Mimická gymnastika.

Přátelství začíná úsměvem. Mělo by to být jasné a radostné.

Úsměv je klíčem k duši každého člověka, k vzájemnému porozumění.

Usmívejte se na sebe. Užij si dnešek.

    "Mohou ruce dělat přátele"

– Nyní polož svou dlaň na dlaň svého přítele.

Posilujte své přátelství svou vřelostí, noste teplo přátelství po celý život. Buďte dobrými přáteli, protože strom má silné kořeny a člověk je přáteli.

    Odraz.

Je snadné být přítelem?

co je přátelství?

Děkuji vám za spolupráci. Všichni jste se snažili!

Buďte mezi sebou přáteli! Ať je vaše přátelství silné!

Hraje píseň „Strong Friendship“.

Nominace: Mimoškolní práce na základní škole: vzrušující a užitečná: školení pro stmelení třídního kolektivu.

Shrnutí vzdělávací akce zaměřené na stmelení kolektivu mladších školáků
Téma: "Město přátelství"

Cílová:

Vytváření příznivého psychologického mikroklimatu ve třídě, stmelení třídního kolektivu.

úkoly:

  1. Vytvořte emocionálně pozitivní atmosféru ve skupině;
  2. Rozvíjet schopnost vyjednávat;
  3. Rozvíjejte dovednosti, které podporují vzájemné porozumění, přátelství a soudržnost.

Zařízení:

  1. Plakát-město s malovaným pozadím (cesty, zeleň, keře, čísla pro číslování budov);
  2. Tištěné omalovánky budov (škola, obchodní centrum, sportovní areál, kavárna, kino, hřiště, nádraží, nemocnice) s prostorem pro jméno;
  3. Tužky, fixy;
  4. Magnetofon s nahrávkou písně.

Průběh akce (slova přednášejícího jsou uvedena kurzívou):

Ahoj hoši! Dnes dáme lekci o přátelství.

Už se známe. Už jsem viděl, že ve vaší třídě jsou úžasné vztahy. Určitě je mezi vámi spousta přátel. Je to tak kluci?(odpověď dětí)

Co znamená slovo „přítel“? Jaké vlastnosti mají přátelé?(poctivost, loajalita, humor, odpuštění, spolehlivost, podpora, naslouchání, péče, respekt) (reakce dětí)

Skvělé, kluci, vzpomněli jsme si, co to znamená být přítelem. Každý chce být něčí přítel, a to je případ vaší třídy. Proto dnes společně s vámi vytvoříme Město přátelství, které nejen vyzkouší, jací jste úžasní kamarádi, ale bude vám to připomínat každý školní den.

(Na tabuli pověsíme plakát města)

To je základ našeho Města přátelství, ale je to pouze příprava. A všichni ho společně vytvoříme. Aby se naše město stalo Městem přátelství, je nutné, aby každý z vás přispěl k jeho vzniku. K tomu jste nyní rozděleni do skupin po 3 lidech.(2-3-4 osoby) (kolik budov, tolik skupin)

(Děti sedí ve skupinách)

Z každé skupiny za mnou zase přijde jeden člověk a vytáhne papír, na kterém bude vyobrazena nějaká budova našeho města. Ve Městě přátelství je škola, sportovní areál, obchodní centrum, nemocnice, kino, kavárna, hřiště a vlakové nádraží.

Jakmile vytáhnete kus papíru, vrátíte se ke své skupině a čekáte na všechny kluky. Nesnažte se někoho předběhnout, protože jsme všichni velmi přátelští, takže musíme dělat všechno společně.

(Děti přijdou a vytáhnou kus papíru)

Nyní poslouchejte úkol. Každá skupina musí vyzdobit svou budovu a vymyslet pro ni název, který napíše do oválu nad budovou.
Nejdůležitější je, aby se všechny děti podílely na výzdobě budovy a na vytváření jejího názvu. Pusťte se do práce a nezapomeňte si navzájem naslouchat. Vpřed!

(Děti vybarvují obrázky a vymýšlejí jméno. 5-7 minut)

Kluci, odvedli jste skvělou práci. Nyní otočte listy. Co vidíš?(čísla)

Na zadní straně každého papíru je číslo. Nyní vyberte jednu osobu z týmu, která přijde na tabuli a umístí svou budovu do našeho společného Města přátelství.
(přednášející pomáhá dětem lepit obrázky na oboustrannou pásku)

Naše město se změnilo. A to vše díky vašemu úsilí. Jste skvělí. Ale ne všichni kluci vidí názvy budov a ne každý ví, co můžete na všech těchto místech s přáteli dělat.

Nyní každá skupina přijde k plakátu Přátelství a řekne nám o své budově. Nejprve si promluvíte o tom, co to je, potom, jak jste tuto budovu nazvali, a nakonec, co tam můžete dělat se svými přáteli.
(Děti vycházejí ve skupinách a mluví o svých budovách)

(Maroon 5 – Lucky Strike)

Kluci, doufám, že taková přátelská atmosféra bude vládnout ve vaší třídě a ve vašich životech každý den. Velice vám děkuji, že jste se tak usilovně snažili vybudovat Město přátelství a uspěli jste... A to vše proto, že jste skutečný...... Kdo?(děti by měly křičet: "Přátelé!")
Děkuji vám, že děláte tak dobrou práci, a tyto malé dárky ode mě jsou známkou mého přátelství s vámi)(moderátor rozdává dětem sladkosti)
Sbohem, chlapi!

Jmenování: hry pro budování týmu mezi mladšími školáky.

Pozice: studentka Pedagogicko-psychologické fakulty
Místo výkonu práce: Federální státní rozpočtová instituce vysokoškolského vzdělávání VyaGU
Místo: město Kirov

Elena Doronicheva
Shrnutí vzdělávací akce „Postarejme se o přírodu“

Integrace vzdělávání regionech:

Poznání, komunikace, umělecká tvořivost

Typy dětských aktivit:

Komunikativní, motorické, herní, produktivní, čtení, vyhledávání.

Pedagogické cíle:

Rozvíjet zájem o porozumění světu kolem nás; posílit myšlenku, že příroda je náš společný domov, znalosti o vztahu příroda a člověk, o Červené knize, jejím účelu; zlepšit schopnost zobrazit předmět z paměti, malovat přes obrázek barevnými tužkami v jednom směru, aniž by byly ponechány žádné mezery; rozvíjet řeč, paměť, myšlení, pozorování, jemnou motoriku; vychovat opatrný postoj k Příroda, přání starej se o ni.

Plánované výsledky rozvoje integračních kvalit předškoláci:

Zajímá se o nové věci ve světě kolem sebe, dodržuje pravidla chování v Příroda, vytváří vztahy příčiny a následku mezi přírodní jev, ví o Červené knize, jejím účelu, jmenuje zvířata, rostliny, ptáky uvedené v Červené knize; emocionálně čte poezii; dodržuje zamýšlený plán během hry; vytváří jednotlivé kresby, pečlivě maluje obraz; sestaví obrázek z 12 dílů.

Materiál a vybavení:

Obrázky zobrazující Zemi (bezbarvé a barevné, 7 duhových obálek s úkoly, vystřihované obrázky s obrázky zvířat z Červené knihy, vzdělávací hra , „Co můžete a nemůžete dělat v lese“, barevné tužky, listy papíru, dopisy (OCHRANA, ZABEZPEČENÍ, PÉČE)

Přípravné práce:

Rozhovor o pravidlech chování v lese, seznámení s červenou knihou, vytváření vzdělávacích her s dětmi, zapamatování básní, čtení příběhů a pohádek o zvířatech, ptácích, rostlinách,

1. Organizační moment.

vychovatel: Kluci, na jaké planetě to žijeme? (Země)

Jakou barvu má naše planeta? ( Vícebarevný: modrá voda; zeleň – lesy, pole; hnědá – hory; žlutá – pouště; bílá – ledovce).

co je země? (Domov pro všechny živé i neživé bytosti příroda taky, Země je náš společný domov) Ale jakmile opustíme práh našeho domu, ocitneme se v jiném domě. Veronika nám přečte báseň a ty opatrně poslouchat:

Na zemi pod modrou střechou je obrovský dům.

Žijí v něm slunce, déšť a hromy, les i mořský příboj.

Žijí v něm ptáci a květiny a veselý zvuk potoka.

Vy a všichni vaši přátelé bydlíte v tom světlém domě.

Kamkoli vedou cesty, vždy tam jste budeš v tom.

od přírody tento dům se nazývá rodná země.

Co je to? Jak se jmenuje náš společný dům? (Příroda) .

Chlapi, podívejte se, jak bezbarvá se naše planeta stala. (ukázat obrázek).

Proč si myslíš? (odpovědi dětí).

Kluci, chcete zachránit naši planetu a udělat ji zase barevnou? (Ano) Poté musíme dokončit několik úkolů, které jsou v těchto vícebarevných obálkách, jakmile budou všechny úkoly dokončeny, naše planeta se opět zbarví a na vás čeká překvapení.

2. Úkoly.

Před vámi je 7 obálek, navrhuji je otevřít podle barev duhy.

První úkol: Jaká je první barva duhy? (Červené) Jak se jmenuje kniha, ve které jsou uvedena vzácná zvířata, ptáci a rostliny? (Červená kniha) Proč si myslíte, že se Červená kniha jmenovala Červená, a ne zelená nebo modrá? (Protože červená je barvou nebezpečí a varování a zvířata a rostliny, které jsou v ní obsaženy, jsou právě v nebezpečí.) Jaké nebezpečí jim hrozí? (Zůstalo jich jen velmi málo a mohou zmizet.)

Druhý úkol: Jaká je druhá barva duhy? (Oranžový) V jakém ročním období ptáci zvláště potřebují pomoc? (Zima)

Polina a Semjon nám budou číst básně o ptactvo:

Krmte ptáky

Krmte ptáky v zimě!

Ať to přijde ze všech stran

Budou se k tobě hrnout jako doma,

Hejna na verandě.

Jejich jídlo není bohaté.

Potřebuji hrst obilí

Jedna hrst -

A ne děsivé

Bude jim zima.

Je nemožné spočítat, kolik z nich zemře,

Je to špatně vidět.

Ale v našem srdci je

A pro ptáky je teplo.

Je možné zapomenout:

Mohli odletět

A zůstali na zimu

Společně s lidmi.

Cvičte své ptáky v mrazu

Do vašeho okna

Abyste se nemuseli obejít bez písniček

Přivítejme jaro.

G. Ladonščikov

Miluji ptáky

Kluci, miluji ptáky.

Nikdy je nechytám

Žádné pasti

Ne v síti.

Nechovám je doma v kleci.

Nikdy se nedotknu hnízda.

Ne straka

Ani vrána

Ne špaček

Ne vrabec

Nikdy v životě jsem tě neurazil!

Chlapi, jak můžeme pomoci ptákům? (Vyrobte krmítka, ptačí budky, nakrmte je.) Chlapi, víte, že různí ptáci mají rádi různé jídlo? Někdo má rád bobule, někdo zase sádlo. Navrhuji, abyste si hráli a pamatovali si, kteří ptáci co milují. Hra „Co zacházet se svými opeřenými přáteli“.

Teď si trochu odpočineme.

3. Tělesná výchova minut "Živý - neživý"

Třetí úkol: Jaká je třetí barva duhy? (Žlutá)

Nyní si vzpomeňme na zvířata, která jsou uvedena v Červené knize. Musíte sbírat vystřižené obrázky a pojmenovávat zvířata (Bison, rys, bobr, tygr amur, jelen sika, medvěd hnědý)

Čtvrtý úkol: Jaká je čtvrtá barva duhy? (Zelená)

Hra „Co se smí a nesmí dělat v lese?

Pátý úkol: Jaká je pátá barva duhy? (Modrý)

Vyjmenujte pohádky, ve kterých jsou hlavními hrdiny hmyz? (Tsokotuha Fly, Šváb, Thumbelina atd.)

5. Prstová gymnastika "Pruhovaná včela"

Šestý úkol: Jaká je šestá barva duhy? (Modrý)

Nakreslete a pojmenujte rostliny, které jsou uvedeny v Červené knize. (Sněženka, konvalinka, vysněná tráva, chrpa, zvonek, leknín)

Sedmý úkol: Jaká je sedmá barva duhy? (Fialový)

Vytvářejte slova z písmen, která se týkají Příroda, každý člověk by to měl udělat, aby mohl vše bylo v pořádku s přírodou aby nám dělala radost (OCHRANA, PÉČE, BEZPEČNOSTNÍ)

6. Závěrečná fáze

Shrnutí. Kluci, jste tak skvělí! Podívejte, naše planeta se znovu zbarvila Pečujme o přírodu, chránit zvířata, rostliny, ptáky, pomáhat jim, naší planetě vždy bude krásný. A za to, že jste splnili všechny úkoly - sladká dobrota.

Na téma: „Já a svět profesí“

Cíle akce:

  • ? identifikace schopností dětí;
  • ? schopnost kriticky zhodnotit své výsledky;
  • ? posílení dovedností práce ve skupině, schopnosti uplatňovat dělbu práce a poskytování vzájemné pomoci;
  • ? prokázání použitelnosti znalostí získaných ve výuce v životě.
  • ? informování o vlastnostech lidí určitých profesí;
  • ? podporovat samostatné kreativní myšlení;
  • ? rozvoj schopností a schopností žáků, rozvoj řeči a kognitivního zájmu žáků;
  • ? poskytnout pomoc v profesním sebeurčení, upravit profesní preference studentů;
  • ? pomoci vyhnout se chybám při výběru povolání;
  • 1. Zahrajte si hru: „Pojmenujte povolání nebo speciality pomocí daných písmen.“
  • 2. Zahrajte si hru: „Nejvíce – nejvíc.“
  • 3. Prostudujte si každodenní metodu výběru povolání.
  • 4. Zahrajte si hru: "Hádej povolání."
  • 5. Identifikujte a vyjmenujte profesní kvality.
  • 6. Proveďte testování podle E.A. Klímová.

Zařízení: znamená klasifikaci povolání, karty s názvy povolání, testovací formuláře.

Slovo učitele:

Chlapi, není daleko hodina, kdy dostanete vysvědčení o středním (úplném) vzdělání a vstoupíte do nové éry svého života. Dříve pro vás bylo hlavní studium, váš diverzifikovaný rozvoj – základ pro váš budoucí život. Nyní musíte vážně přemýšlet o výběru povolání.

Ve vašem věku to není snadné. Pomoci vám mohou vaši rodiče, starší bratři a sestry, přátelé, lidé, jejichž názorům nasloucháte a kteří vám slouží jako příklad.

Při výběru povolání existuje mnoho nuancí. Můžete použít celý vědecky vyvinutý systém skládající se z několika vyhledávacích metod.

Dnes vám některé z nich představíme.

Nejprve si dáme zahřívací hru. Navrhuji, abyste se rozdělili do dvou týmů.

(Rozdělení do týmů zvyšuje aktivitu studentů)

Zahřívání hry:

Hra jedna: Na tabuli jsou napsána písmena: K, R, F, P

Musíme vymyslet profese nebo speciality začínající těmito písmeny. Čí tým to zvládne lépe?

Ovladač

Skaut

Operátor frézování

Dirigent

Filmový herec

Fotograf

Jeřábník

Editor

Krasobruslař

Rozhlasový moderátor

Farmaceut

Hasič

Promítač

Radiolog

Ftiziatr

Policejní důstojník

Astronaut

Kouzelník

Polární průzkumník

Kabelák

Reportér

Modelka

Pohraniční stráž

Pokrývač

Fotoreportér

Zedník

Pyrotechnik

Cukrář

Dirigent

Parašutista

Druhá hra:"NEJVÍCE". Nyní budete odpovídat na otázky s prvky humoru.

Vyjmenuj profese:

  • 1. Nejzelenější (zahradník, lesník, květinář-dekorátor...)
  • 2. Nejsladší (cukrář, prodavač v oddělení cukrovinek...)
  • 3. Nejvíce vydělávající (bankéř, profesionální tenisté, boxeři, model...)
  • 4. Nejchlupatější (kadeřník...)
  • 5. Nejdětinštější (vychovatel, pediatr, učitel...)
  • 6. Nejneslušnější (venereolog, sanitář...)
  • 7. Nejzábavnější (klaun, parodista...)
  • 8. Nejspolečenštější (novinář, průvodce, trenér, učitel, bavič...)
  • 9. Nejvážnější (saper, chirurg, zpravodajský důstojník, policista, politik, psycholog...)

Slovo učitele:

Při hraní jsme si osvěžili paměť a připomněli mnoho různých povolání a specialit. Možná ne běžné pro náš region, ale žádané v zemi a ve světě.

Je nepravděpodobné, že by někdo z vás snil o tom, že se stane astronautem, zpravodajským důstojníkem, návrhářem, balerínou a ještě více polárníkem nebo animátorem. Většina absolventů si s největší pravděpodobností zvolí konvenčnější profesi.

Pojďme zjistit, proč se to děje a co ovlivňuje naši volbu.

Jak jsme již řekli, existuje mnoho přístupů k výběru povolání, ale dnes použijeme ten pro nás nejpřijatelnější - světský.

Samotné slovo světský mluví sama za sebe. Nejedná se o vědecký specifický přístup, ale o něco, co vede lidi v každodenním životě na základě existujících okolností, jejich zkušeností a schopností.

Co bychom tedy měli zvážit při výběru povolání podle této metody?

  • 1. Poptávka na trhu práce.
  • 2. Ziskovost.
  • 3. Požadavky na duševní a fyzické schopnosti, zdraví (kosmonaut, potápěč).
  • 4. Nervově-emocionální napětí (policista, učitel, Ministerstvo pro mimořádné situace, horník).
  • 5. Vzdělávání (lékař, učitel, psycholog, vědec).
  • 6. Možnost projevit kreativitu (umělec, básník, tanečník, návrhář, kadeřník, krejčí).
  • 7. Pozitivní vliv na rodinný život.
  • 8. Komunikace v práci (týmová práce nebo individuální práce).
  • 9. Příležitost pro kariérní růst (důležité nebo nedůležité).

V našem regionu hraje důležitou roli bod „poptávka na trhu práce“.

To je přesně důvod, proč nesníte o tom, že se stanete polárníky a choreografy, ale vybíráte si profese, které jsou vám známější.

Situaci lze změnit, pokud máte sen, touhu, usilujete o svůj cíl a zároveň máte potřebné vlastnosti, schopnosti a ty nepopiratelné.

Zahřívání hry:

Teď si odpočineme a hrajme si "Hádej profesi."

Těm, kteří si to přejí, rozdám karty s tam uvedenou profesí. Obsah karty nemůžete ukázat spolužákům.

Cvičení: povolání uvedené na kartě je nutné znázornit pomocí gest a mimiky, beze slov. Týmy musí uhodnout, jaké povolání se jim ukazuje.

Přiložený seznam profesí:

Tesař, pilot, žonglér, štukatér, dojička, švadlena, lékař, umělec atd.