Համաշխարհային դպրոցի աշխատանքի դասը ինտերնետում: Անվտանգության մեկ դաս

10-րդ դասարանի ուսանողների համար համացանցի դասի դասը ինտերնետում

The ամսաթիվը. _____________

Դասի նպատակը եւ խնդիրները. Հանդիպել.
1. Ժամանակակից տեղեկատվական միջավայրում պատասխանատու եւ անվտանգ պահվածքի կանոններով, ինտերնետի եւ բջջային (բջջային) հաղորդակցության մեջ անօրինական ոտնձգություններից պաշտպանվելու եղանակներ.
2. Ինչպես քննադատաբար անդրադառնալ ԶԼՄ-ների հաշվետվություններին (ներառյալ էլեկտրոնային), բջջային (բջջային) հաղորդակցություններին, ինչպես տարբերակել հուսալի տեղեկատվությունը անվստահելիությունից, ինչպես խուսափել վնասակար եւ վտանգավոր տեղեկատվությունից, ինչպես ավելի անվտանգ դարձնել մեր հաղորդակցությունը Ինտերնետային ցանցեր;
3. Ինչպես շփվել սոցիալական ցանցերում (ցանցային վարվելակարգ), չվիրավորել ձեր վիրտուալ ընկերներին եւ խուսափել տեղադրել փոխզիջումային տեղեկատվության կամ վիրավորական մեկնաբանությունների ցանցը եւ այլն:
Սարքավորումներ. Մուլտիմեդիա պրոյեկտոր, ներկայացում, ինտերնետ ռեսուրսների օգտագործմամբ բրոշյուրներ
Դասի պլան

1. Բացման բառ

2. Ոսկու անվտանգության կանոնների հեքիաթը ինտերնետում

3. Internet անցում ինտերնետի եւ անվտանգության ռեսուրսների օգտագործման վիճակագրությունը:

4. Փորձարկում ուսանողների

5. Ծանոթություններ ՄՄԿԱՅԻ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ

6. Ամփոփելով

Դասերի ընթացքում

Ուսուցիչ: Ինտերնետն աստիճանաբար ներթափանցում է յուրաքանչյուր կազմակերպություն, պետական \u200b\u200bհաստատություն, ուսումնական հաստատություն, մեր տներում: Ռուսաստանում ինտերնետ օգտագործողների թիվը արագորեն աճում է, եւ երիտասարդների մասնաբաժինը եւ աշխարհի վեբ օգտագործողների շրջանում շատ երիտասարդ հանդիսատեսը շատ մեծ է: Շատերի համար, հատկապես երիտասարդների համար, այն դառնում է տեղեկատվական միջավայր, առանց որի նրանք չեն պատկերացնում կյանքը: Եվ զարմանալի չէ. Ի վերջո, ինտերնետում կարող եք տեղեկատվություն գտնել վերացական կամ դասընթացի համար, լսեք ձեր նախընտրած մեղեդին, գնեք ձեզ դուր եկած գիրք: Ինտերնետը կարող է լինել հիանալի եւ օգտակար գործիք ընկերների հետ սովորելու, հանգստանալու կամ շփվելու համար: Բայց, ինչպես նաեւ իրական աշխարհը `ցանցը կարող է նաեւ վտանգավոր լինել. Այն ունի իր հանցավորությունը, խուլիգանությունը, միջինը եւ այլ տհաճ երեւույթները: Հաղորդակցության վիրտուալությունը հնարավորություն է տալիս անավարտ մտադրություններ ունեցող մարդկանց լրացուցիչ հնարավորություններ `երեխաներին վնաս պատճառելու լրացուցիչ հնարավորություններ: Վերջերս ինտերնետում հայտնվում են ագրեսիվ եւ սոցիալապես վտանգավոր բովանդակության շատ նյութեր:

«Դպրոցների դպրոցի դպրոցը ինտերնետում» այսօրվա դասի թեման
Ինչ է «անվտանգությունը»:
Անվտանգությունը պաշտպանվածության վիճակ է: Պաշտպանություն ձեր մարմնի, հոգեբանության, ձեր սիրելիների, ձեր ունեցվածքի, ձեր հարաբերությունների վրա ազդեցության հետեւանքներից:
Անվտանգությունը մի պայման է, որում վտանգը չի սպառնում, վտանգից պաշտպանություն կա:
Այժմ շատ մարդիկ լրջորեն հետաքրքրվում են ինտերնետով: Մեկը անհրաժեշտ է աշխատանքի համար, մյուսները հաղորդակցվելու համար, երրորդը ավելի շատ բան է գտնում վիրտուալում, քան պարզապես իրական կյանքի բացի: Բլոգներ, ֆորումներ, զրուցարաններ, սոցիալական ցանցեր, ժամադրություն ... Հատկապես տպավորիչ մարդկանց համար այս բոլոր բաները դառնում են նույնքան կարեւոր, որքան իսկական ընկերներ, ծնողներ, աշխատանք: Ինտերնետը նաեւ ինտերնետում է զգացվում որպես իրական կյանքում ձախողում: Hama անցի ծիծաղելի մեկնաբանությունը կարող է խանգարել արցունքներին, վիրտուալ ընկերոջ արատավոր հաղորդագրությունը ընկճվել է ընկճվածության մեջ: Երբեմն նման պատմությունները ամբողջովին ողբերգական են: Դժբախտաբար, Ինքնասպանության պատճառով Ինտերնետի պատճառով դադարեց հազվադեպ լինել:
Չի շրջանցել այս խնդիրը եւ Ռուսաստանը: Ամեն տարի 55 հազար մարդ ինքեւեռ ընդհատվում է մեզ հետ: Նրանց մեծ մասը կազմում է 30 տարեկանից ցածր երիտասարդ տղամարդիկ: 2005-ին երկու երիտասարդ աղջիկներ, ովքեր ծանոթացան իրենց հետ Օրելի հետ, ովքեր իրենց հետ ծանոթացան ինտերնետի միջոցով: The անցից բացի, նրանք չասացրեցին դրանք, եւ նրանք ապրում էին տարբեր քաղաքներում: Գուցե դա այն ինտերնետն է, որն առաջացնում է Ուոլոկուհու ինքնասպանությունը Cooltuk- ից: Այս տարի տասներորդ դասարանցու Ելենա Նելիպան ինքնասպանություն է գործել երկաթուղային ռելսերի վրա: Տուժածի մայրը կարծում է, որ ինչ-որ մեկը դա բերեց այդպիսի հուսահատ արարքի: Աղջիկը հաճախ շփվում էր բջջային հեռախոսի վրա եւ շատ ժամանակ անցկացրեց ինտերնետում: Դպրոցում նա ոչ մեկի հետ չէր շփվում, նախընտրելով վիրտուալ աշխարհ: Լենայի մահից մի քանի ժամ առաջ ստացավ հաղորդագրություն այն անձի կողմից, որի հետ աղջիկը երկար ժամանակ թալանել է ցանցը: Այս հաղորդագրությունը խանգարում է արցունքներին: Հնարավոր չէ հստակ որոշել, թե որն էր ինքնասպանության աշակերտուհու պատճառը, բայց ինտերնետը մնաց ամենավճորոշելի վարկածներից մեկը:
Շատ հոգեբաններ պնդում են, որ ինտերնետը զանգվածային ինքնասպանությունների ժողովրդականության պատճառ է հանդիսանում: Հաճախ, հոգեբանական աջակցության կայքերի ֆորումները եւ զրույցները օգտագործվում են ինքնասպանության նման մտածող մարդկանց գտնելու համար: Այն սովորաբար արվում է պարզապես այն պատճառով, որ մարդը վախենում է մեռնել մեկից, եւ նա ընկերություն է փնտրում:
Այժմ Runet- ում կարող եք գտնել ինքնասպանությանը նվիրված բազմաթիվ կայքեր: Սա սովորաբար հոգեբանական աջակցության վայրերն են, մարդկանց անձնական կայքերը եւ հավանական ինքնասպանությունների կայքերի ֆորումները: Չնայած այն հանգամանքին, որ նման ռեսուրսները անընդհատ փակվում են իրավապահ մարմինների կողմից, շուտով կհայտնվեն նորերը: Նույնիսկ օգտակար հանրային կայքեր, որոնք օգնում են ճնշող երիտասարդությանը, կամավոր կերպով դրանք օգտակար խորհուրդներ տալ, թե որքան հեշտ եւ ցավազուրկ են թողնում կյանքը:
Հուսահատ մարդու համար այս աջակցությունը կարող է գտնել հարազատներից եւ սիրելիներից, եւ ոչ թե ինտերնետում: Որպես վերջին միջոց, մարդկանց անձնական կայքերը, ովքեր իրենց փորձը կիսում են ինքնասպանությունը հաղթահարելու համար, կարող են օգտակար լինել:
Ներկայացում
2. Համացանցի ոսկե կանոնակարգի հեքիաթ (Հավելված 1 )
3.Երբ «Իմ անվտանգ ցանց. Ինտերնետ Ռուսաստանի երեխաների եւ դեռահասների աչքերով»
(Հավելված 1 )
4. Փորձարկում ուսանողների
Փորձարկում

1. Համակարգիչ ունեք:
Ա) այո
Բ) ոչ
2. Դուք օգտվում եք ինտերնետից: (Բջջային հեռախոս, համակարգիչ)
Ա) այո
Բ) ոչ
3. Որքան ժամանակ եք ծախսում ինտերնետում:
Ա) Ես չեմ գնում առցանց.
Բ) 1 ժամից պակաս;
Գ) 1-2 ժամ;
Դ) ավելի քան 2 ժամ.
4. Ինչ եք կարծում, ինտերնետը վտանգավոր է, թե ոչ:
Ա) այո;
Բ) ոչ;
5. Ինչ եք անում ինտերնետում:
Ա) ուսուցում;
Բ) շփվել սոցիալական ցանցերում.
Գ) ներբեռնումը.
Դ) Ես էլեկտրոնային փոստ եմ օգտագործում.
Ե) խաղում եմ առցանց խաղեր.
Ե) Ես դիտում եմ ինտերնետը, - կինոնկարներ;
Է) գլխավորել բլոգը, կայքը.
Ը) ես ծնողներիս արգելված եմ նայում.
Եւ այլ (................................................................................................................);
6 Դուք զվարճացեք ինտերնետում:
Ա) այո;
Բ) ոչ;
7. Երբեւէ սպառնալիքներ ունեք, ապօրինի զանգեր ինտերնետում:
Ա) այո;
Բ) ոչ;
8. Ինչպես են ծնողները վերաբերվում ձեր աշխատանքը ինտերնետում:
Ա) թույլատրվում է ազատորեն;
Բ) սահմանել ժամանակային ռեժիմը.
Գ) թույլատրվում է մուտքագրել իրենց ներկայությունը.
Դ) արգելել օգտագործումը.
Ե) չգիտեմ, որ ես գնում եմ ինտերնետ:
Անվտանգության հուշագրերով ուսանողներին ներմուծելու փորձարկումից հետո
5. Անվտանգություն սոցիալական ցանցում
Կյանքը սոցիալական ցանցում, ինչպես մեր իրական կյանքը, պահանջում է անվտանգության որոշակի կանոնակարգեր.

Տեղեկատվություն մի փոխանցեք այն մարդկանց, ում դուք անձամբ չգիտեք: Մի վստահեք այն մարդկանց, ում հետ հանդիպել եք սոցիալական ցանցում, քանի որ նրանք կարող են լինել որեւէ մեկը: Հրապարակեք միայն այն տեղեկատվությունը ձեր մասին, որը չի պարունակում ձեր հասցեները, հեռախոսները, հանգստյան օրերի պլանները: Որքան հնարավոր է իրական տեղեկություններ ձեր մասին: Հիշեք, որ երբեւէ լույս է տեսել, «Erase» - ը այլեւս հնարավոր չէ: Թողնելով մեկնաբանություններ, հաղորդագրություններ, լուսանկար հրապարակելով, այն ցանցում դնում եք ընդմիշտ: Հետեւաբար, սոցիալական ցանցում որեւէ գործողություն կատարելը, պետք է մտածել հետեւանքների մասին: Գնահատեք միմյանց սոցիալական ցանցերում: Վիրավորելով նույնիսկ անհայտ անձին, հիշեք, որ դուք դա արել եք իրական կյանքում: Զգույշ եղեք, ձեր կարծիքը արտահայտելով սոցիալական ցանցում, այն կարող է վիրավորել այլ մարդկանց իրական աշխարհում: Սոցիալական ցանցերը օգնում են բարելավել մեր հասարակությունը. Նրանք թույլ են տալիս մեզ միավորել մարդկանց, պայքարել տարբեր խնդիրների, ինչպես նաեւ իրականացնել նախագծեր, իրենց գաղափարները տեղափոխելու համար: Հետեւաբար, եթե յուրաքանչյուր մարդ մտածում է սոցիալական ցանցում իր գործողությունների լրջության մասին, նա կդարձնի մեր կյանքը ավելի անվտանգ եւ հարմարավետ:

Հիմնական կանոններ ավագ դպրոցի աշակերտների համար

Դուք պետք է իմանաք դա.

1. Խորհուրդ չի տրվում անձնական տեղեկատվություն տեղադրել ինտերնետում:
2. Անձնական տեղեկատվությունը ձեր բջջային հեռախոսի համարը, էլ. Փոստի հասցեն, տնային հասցեն եւ լուսանկարը, ձեր ընտանիքը կամ ընկերները:

3. Եթե ինտերնետում լուսանկարում կամ տեսանյութ եք հրապարակում, բոլորը կարող են տեսնել դրանք:

4. Մի պատասխանեք սպամին (անցանկալի էլ. Փոստ):

5. Մի բացեք այն ֆայլերը, որոնք ձեզ համար անհայտ են ուղարկել: Դուք չեք կարող իմանալ, որ իրականում պարունակում եք այս ֆայլերը. Նրանք կարող են ունենալ վիրուսներ կամ լուսանկարներ / տեսանյութեր «ագրեսիվ» բովանդակությամբ:

6. Մի ավելացրեք անծանոթ մարդկանց ձեր կոնտակտների ցանկում IM- ում (ICQ, MSN Messenger եւ այլն)

7. Հիշեք, որ վիրտուալ ծանոթները չեն կարող լինել նրանց, ովքեր իրենց տրված են:

Ինտերնետը համակցված համակարգչային ցանցերի համաշխարհային համակարգ է `տեղեկատվություն պահելու եւ փոխանցելու համար: Աշխարհի գլոբալիզացիայի եւ դրա բաշխման գործընթացում աշխարհի կամ համաշխարհային ցանցի անուններն անվանում են անուններ:

Ինտերնետը դարձել է ողջ մարդկության ունեցվածքը: Նրա ծառայությունները պարբերաբար վայելում են աշխարհի բնակչության ավելի քան մեկ երրորդը:

Գործնականում անսահմանափակ եւ կոշտ կարգավորելի ցանցի բաշխումը անընդհատ նոր խնդիրներ է առաջացնում: Հիմնական անվտանգությունն է: Ի լրումն արգելված նյութերի մուտք գործելու, որը կարող է բացասական ազդեցություն ունենալ երեխայի վրա, կա նաեւ հայեցակարգ, որպես ինտերնետային կախվածություն: Պարզվում է, երբ մարդիկ սկսում են գերադասել ինտերնետի իրականությունը, ծախսելով իրենց կյանքի մեծ մասը համակարգչում: Այս հոգեբանական կախվածությունը հաճախ համեմատվում է թմրամոլության հետ: Ինտերնետում դպրոցականների անվտանգության ասպեկտները պարզապես նվիրված են այս դասին:

Ուսուցչին օգնելու համար

«Մեդիա մեծություն» թեմայով մեթոդական նյութեր

Լրատվամիջոցների տեղեկատվության դասավանդման ուղեցույցի մեթոդական առաջարկություններ Ռուսաստանի Դաշնության բաղկացուցիչ կազմակերպությունների վերաբերյալ Ռուսաստանի պատմության հուշամատյանում, Ռուսաստանի Դաշնության հուշամատյանում նվիրված կրթական միջոցառումներ, որոնք ընդգրկված են 2015/2016 ուսումնական միջոցառումների օրացույցում, 2016 թ. / 2017 թ.: Գ. Մեթոդական առաջարկություններ Ինտերնետում մեկ դասի համար -\u003e Մեթոդական առաջարկություններ Ռուսաստանի Դաշնության հանրակրթական կազմակերպություններում կազմակերպության եւ անցկացման վերաբերյալ թեմատիկ դասի միջազգային դասի միջազգային դասի վերաբերյալ Մեթոդական առաջարկություններ Համառուսական դպրոցների դասի կազմակերպման եւ վարքի վերաբերյալ Ինտերնետ - 2017:

2015-ի հոկտեմբերի 23-31-ին անցկացվող համահայկական դպրոցի դպրոցի դպրոցի դասի շրջանակներում մեր դպրոցում իրադարձություններ են եղել, որի նպատակը ուսանողներին ծանոթ էր.

    Ժամանակակից տեղեկատվական միջավայրում պատասխանատու եւ անվտանգ պահվածքի կանոններով, ինտերնետում եւ բջջային (բջջային) հաղորդակցմամբ անօրինական ոտնձգություններից պաշտպանվելու եղանակներ.

    Ինչպես քննադատաբար դիմել լրատվամիջոցներում (ներառյալ էլեկտրոնային), բջջային (բջջային) հաղորդակցությունների հաղորդագրություններին, ինչպես տարբերակել հուսալի տեղեկատվությունը ոչ հուսալի, ինչպես խուսափել նրանց համար վնասակար եւ վտանգավոր տեղեկատվությունից, ինչպես ճանաչել դրանց դյուրինության չարաշահման եւ դրանց օգտագործման նշանները խոսակցությունն ավելի անվտանգ է ինտերնետում.

    Օժանդակության հասցեներով `առցանց սպառնալիքի եւ ինտերնետի բռնության դեպքում, բոլոր ռուս երեխաների հեռախոսի վստահության թիվը

Առաջնային դասարաններում «Ապահով եւ օգտակար ինտերնետ» թեմայի վերաբերյալ դասի ձեւը համակցված դաս է, ներառյալ ճանապարհորդական դասը, դաս-խաղ, զրույցի խոսակցություն: Միջին հաշվով, հղումը մամուլի ասուլիսների դաս է:

Դասերի անցկացման տեխնիկան նախագծվել է այնպես, որ դպրոցականներին հնարավորություն տա տարբեր կուսակցությունների առավել ամբողջական պատկերը ինտերնետի օգտագործման համար `ինչպես դրական, այնպես էլ բացասական: Որպես վիդեո էկրանապահին օգտագործված մուլտֆիլմ եւ տեսանյութ «Ապահով ինտերնետ»: Երեխաների որոնիչները ցուցադրվել են Քվինտուրա:, Agakids. եւ մանկական զննարկիչը Հաջողություն, Քննարկվել են հետեւյալ հարցերը.

    Որն է ինտերնետը:

    Որոնք են ռիսկերը Ինտերնետն օգտագործելիս, եւ ինչպես կարող են դրանք կրճատվել:

    Ինչպիսի կեղծիքներ գոյություն ունեն ինտերնետում:

    Ինչպես պաշտպանվել ինքներդ ինտերնետի խարդախությունից:

    Ինչ է անվտանգ զրույցը:

    Վիրտուալ զրուցակիցը առաջարկում է հանդիպել, ինչպես պետք է անեմ:

    Ինչպես կարող եք պաշտպանել ինքներդ ձեզ ակնթարթային հաղորդագրությունների ծառայություններ օգտագործելիս:

Հետազոտության արդյունքում բացահայտվել է քննարկման քննարկման հարցերի ցանկը `առաջարկվող թեմայով ուսանողների նախնական պատրաստության ընթացքում: Հարցաթերթիկը իրականացվել է թղթի վրա անանուն հետազոտության տեսքով:

Դասի ընտրության համար տեղադրված են մեթոդական նյութեր «Network անց» (www.setevik.rf) «Կիբեր անվտանգության միասնական դաս» բաժնում «Միավորված կիբերայի անվտանգության դաս» բաժնում: Հոլդինգ Ինտերնետում դպրոցականների համահայկական դպրոցը լուսաբանվել է դպրոցի տարածքում:

2016 թվականի մարտի 12-ին Ռուսաստանի Դաշնության բոլոր դպրոցներում Ռուսաստանի Դաշնության բոլոր դպրոցներում 2016 թվականի հոկտեմբերի 30-ին Ռուսաստանի Դաշնության բոլոր դպրոցներում անցկացվելու է Ռուսաստանի Դաշնության բոլոր դպրոցներում, կանցկացվի ցանցի անվտանգության միասնական դաս: Դասի նյութերը ներկայացված են թեմատիկ վայրերում.

Քաղաքի մեթոդական կենտրոնի նյութեր.

2015 թվական

Անվտանգության մեկ դաս

2015 թվականի մարտի 12-ին կայացած բոլոր դպրոցներում Ռուսաստանի Դաշնության բոլոր դպրոցներում Ռուսաստանի Դաշնության բոլոր դպրոցներում 2015 թվականի հոկտեմբերի 30-ի բոլոր դպրոցներում անցկացվելու է «Network անցային ցանցի» միջեւ ցանցի անվտանգության մեկ դասի մեկ դաս ցանցային անվտանգության մասին:

Մեթոդական առաջարկություններ, ինչպես նաեւ ցանցերի մեկ անվտանգության միասնական դասի համար նյութեր. DF

II միջազգային Quest

Որպես անվտանգության միասնական դասի մաս, ապա անցկացվում է թվային գրագիտության II միջազգային որոնումը երեխաների եւ դեռահասների «Network անց 2015» -ը: Quest- ի հիմնական նպատակը Ռուսաստանի եւ թվային քաղաքացու իրավասությունների իրավասությունների երեխաների եւ ԱՊՀ երկրների դպրոցականների եւ ուսանողների ուսանողների ձեւավորումն է `աշխարհի ցանցում հաջող եւ անվտանգ կյանքի եւ ուսման համար:

Quest- ն անցկացվում է առցանց, ինչը մասնակիցներին հնարավորություն է տալիս ցանկացած պահի մասնակցել մրցույթին, տեղերում, ցանկացած տեսակի ցանցի մուտքի սարքերից: Մասնակիցներին կառաջարկվի առցանց դասընթացներ, առցանց վիկտորինաներ, գծագրերի եւ ակնարկների մրցույթներ, հարցումներ եւ թեստեր, որոնց մասնակցության համար միավորներ կուտակվեն:

«Networks անցեր» որոնման արդյունքների համաձայն, կազմվելու է ֆեդերացիայի յուրաքանչյուր թեմայի երիտասարդ գրագիտության ցուցանիշը: Quest «ցանցը» անցկացվում է հոկտեմբերի 1-ից նոյեմբերի 15-ը: Հարցման արդյունքները կհրապարակվեն 2015 թվականի դեկտեմբերի 5-ին:

Quest- ը բաժանված է մի քանի մակարդակի.

  • Որոնում դպրոցականների եւ քոլեջի ուսանողների տարիքային խմբի համար: Հաղթողը կհրապարակվի այն հարցման մասնակիցների կողմից, ովքեր մեծ թվով միավորներ են խփել որոնման ընթացքում, իրենց տարածաշրջանում, երկրում: Հաղթողները կստանան արժեքավոր մրցանակներ եւ գրանցված դիպլոմներ:
  • Մրցույթ մանկապարտեզների տարիքային խմբի մանկավարժների համար: Հաղթողը կհրապարակվի այն հարցման մասնակիցների կողմից, ովքեր մեծ թվով միավորներ են խփել որոնման ընթացքում, իրենց տարածաշրջանում, երկրում: Հաղթողները կստանան արժեքավոր մրցանակներ եւ գրանցված դիպլոմներ
  • Դպրոցների եւ մանկապարտեզների մրցույթ «Թվային դպրոց» կամ «Թվային պարտեզ» խորագրի համար: Հաղթողը կկոչվի հաստատություն, որի ուսուցիչները մեծ թվով միավորներ են վաստակել տարածաշրջանում, երկրի որոնման ընթացքում:
  • Մարզերի մրցույթ: Հաղթողը կկոչվի տարածաշրջան, որի ուսանողները կբարձրացնեն առավելագույն միավորներ: Այս մրցույթի մրցանակը դեռահասների շրջանում «Innovka» ինտեգրալ մրցույթն իրականացնելն է, որի էությունը ժամանակակից ձեւերով մասնակիցների պատրաստման մեջ է (գյուտ, ձեռներեցություն, իրավական եւ ֆինանսական գրագիտություն:

Կոնֆերանսի սերունդ Հաջորդ «Նոր տեխնոլոգիաների դպրոց»

Դպրոցականների մրցաշարը «Քննարկիր ինտերնետը, կառավարիր նրանց»:

«Անվտանգություն ինտերնետում» - Yandex ակադեմիայի դասընթաց

Որպես անվտանգության միասնական դասի մաս, Yandex Academy- ը դասընթաց է մշակել 6-9 դպրոցականների դասարանների համար, որում հասցեագրված են տեղեկատվական անվտանգության հիմնական խնդիրները: Կարող եք մուտք գործել եւ անցնել դասընթացը stepic.org կայքում:

Քաղաքի մեթոդիկ կենտրոնի նյութեր

Օգտագործելով եւ անվտանգություն անձնական տվյալների

Վերջերս մենք ներդրեցինք անձնագրային մանրամասները եւ այլ անձնական տեղեկությունները, որտեղ եւ երբեւէ `ակնթարթային վիճակախաղի համար, զեղչի քարտ ստանալու համար եւ շատ ավելին: Ժամանակակից տեղեկատվական հասարակության իրողությունները թելադրում են անձնական տվյալների անվտանգության նոր պահանջներ, ինչպես նաեւ մեր տեղեկատվությամբ բուժման մշակույթ ձեւավորելու անհրաժեշտությունը:

2014 թվական

Հարգելի գործընկերներ, սիրելի ընկերներ:
Ժամանակակից երեխաները ինտերնետի առավել իրական տեխնոլոգիաներն են: Այդ իսկ պատճառով այսօր մենք մեծ ուշադրություն ենք դարձնում անվտանգ ինտերնետին: Եվ մեր հիմնական խնդիրն է սովորեցնել տղաներին `բովանդակությունը գնահատելու համար, հասկացեք, թե որ կայքերն ու նյութերը կդառնան իրենց համար անփոխարինելի օգնականներ, եւ որոնք սպառնում են իրենց մեջ, իրական վտանգ են ներկայացնում: Հոկտեմբերի 30-ին, միջազգային ինտերնետային օրը, բոլոր դպրոցները կանցկացվեն առցանց անվտանգության դասեր, որոնց վրա տղաները կսովորեն, թե ինչպես կարելի է ապահով շփվել սոցիալական ցանցերում, օգտագործելու համար `առանց ընկնելու խարդախների հնարքները:
ԵՄՈՄՈԼԱԵՎ ԱՐՏԵՄ ՎԱԼԵՐԵՎԻՉ
Մոսկվայի կառավարության նախարար
Մոսկվայի քաղաքի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վարչության պետ:

Հոկտեմբերի 30-ին Ռուսաստանի Դաշնության բոլոր դպրոցներում Դաշնության խորհրդի մարտի խորհրդարանական լսումների որոշման համաձայն անցկացվելու է ցանցի անվտանգության միասնական դաս:

Դասը նախատեսում է.

«Cybearedrozos մեր ժամանակի հիմնական կանոնները» թեմայի վերաբերյալ դաս անցկացնելը. Աշխարհները կներառեն բոլոր դասերի դպրոցականները:

Դասարանի ուսուցչի ընթացքում երեխաների հետ միասին կքննարկեն կիբեր սպառնալիքները կանխելու կանոնները, որոնք հայտնաբերվում են ինտերնետում աշխատելիս: Դասի սկզբում ուսանողները ցույց կտան մի տեսանյութ, որը պատմում է ցանցի վրա ընկած վտանգների մասին: Այնուհետեւ երեխաները կբացատրեն, թե ինչպես պաշտպանվել իրենց վտանգներից: Դասի երկրորդ մասը կանցկացվի սեմինարի տեսքով:

Դասի ընթացքում ուսուցիչները դպրոցականներին կտեղեկացնեն «Networks անցերը» դպրոցականների որոնման մասին կարող են մասնակցել Cybers ԱՐ TS ԱԿՈՒՄԻՆ եւ ՎԱԱՌԵԼ ՎԱՐԿԱՅԻՆ ՄՐԱՆԱԿՆԵՐ:

Մասնակցել

Բառարան terminos

Բովանդակություն - (անգլերեն բովանդակությունից - բովանդակություն) - դա բացարձակապես ցանկացած տեղեկատվություն է, որը նշանակալի է, լիցքաթափող տեղեկատվական ռեսուրս կամ կայք: Բովանդակությունը կոչվում է տեքստեր, մուլտիմեդիա, գրաֆիկա:

Ցանցային երթեւեկություն - որոշակի ժամանակահատվածում համակարգչային ցանցի միջոցով փոխանցվող տեղեկատվության քանակը:

Url - Ունիվերսալ ռեսուրսային ցուցիչ: URL- ն ապահովում է որպես ինտերնետում ռեսուրսների հասցե գրելու ստանդարտացված միջոց:

Տեղեկանիշ (English Cookie- ից - Տեղեկանիշ) - Վեբ սերվերի կողմից ուղարկված եւ օգտագործողի համակարգչում պահված մի փոքր տվյալների հատված: Այն օգտագործվում է օգտագործողի հավատարմագրերը, անձնական պարամետրերը, վիճակագրությունը պահելու համար:

Ֆիշինգ (Անգլերենի ֆիշինգից) գաղտնաբառից - գաղտնաբառ եւ ձկնորսություն - Ձկնորսություն, վնասվածք) - այս տեսակի առցանց խարդախություններ, ցանցի անվտանգության կանոնների օգտագործողների կողմից օգտագործվող օգտագործման համար `մուտք եւ գաղտնաբառեր Հարձակվողի ռեսուրսում տեղադրված վեբ-փոխարինող էջերը:

Կիբերբուլ (Կիբեր-ահաբեկումը) վիրտուալ ահաբեկչություն է, ամենից հաճախ դեռահաս: Կիբեր հետապնդողների նպատակների սպեկտրը լայն է, բայց բոլորը միավորում են հոգեբանական վնասների զոհը պատճառելու ցանկությունը: Դա կարող է լինել կատակներ, որոնք պարզապես վնասում են տուժածին, եւ գուցե հոգեբանական ահաբեկչություն, որը կհանգեցնի ինքնասպանության:

Թրիք - Համակարգչային ցանցի միջոցով հաղորդակցվելիս `զայրույթի, հակամարտության մասնակիցների կողմից լիցքաթափումը, հակամարտությունը թաքնված կամ բացահայտ փչում, մերժում, վիրավորելով մեկ այլ մասնակիցի կամ մասնակիցների, հաճախակի խախտմամբ, կայքի կանոնների խախտմամբ: , երբեմն անգիտակցաբար «Troll» - ի համար, ցանցի փոխազդեցության էթիկան

Սեքսինգ - Անհատական \u200b\u200bլուսանկարներ, ինտիմ բովանդակության հաղորդագրություններ ուղարկելը հաղորդակցման ժամանակակից միջոցներով. Բջջային հեռախոսներ, էլ. Փոստ, սոցիալական ինտերնետ ցանցեր:

Photojaba (նաեւ դոդոշ) - Ֆորումի, բլոգի, պատկերի կամ որոշակի պատկերի այլ ռեսուրսների կողմից ստեղծագործական վերամշակման արդյունքի տեսակը, ստեղծագործական վերամշակման արդյունքի ժարգոնային անուն, որը կարող է լինել ռաստերի կամ վեկտորի գրաֆիկական խմբագրիչով:

Հաստատում - մշակութային տեղեկատվության միավոր: MEM- ը կարելի է համարել ցանկացած գաղափար, խորհրդանիշ, ձեւ, կամ գործողության պատկեր, որը գիտակցաբար կամ անգիտակցաբար փոխանցվում է անձի կողմից մարդու խոսքի, տառերի, տեսանյութերի, ծեսերի, ժեստերի եւ այլն:

Demotivator (Ողջունական պաստառ) պատկեր է, որը բաղկացած է սեւ շրջանակում նկարից եւ մեկնաբանելով իր ուրվագծային մակագրությունը, կազմված է հատուկ ձեւաչափից: Դեմոտիվատորների գալուստից անմիջապես հետո դարձավ ինտերնետային հուշ

Ջրհեղեղ - նույն կամ գրեթե նույնական հաղորդագրությունների բազմակի կրկնություն. Ինտերնետային ժարգոնով ջրհեղեղը տարածող անձը կոչվում է ֆլյուզ:

Բոց - Վիրավորանքներ կամ ցածր տեղեկատվական հաղորդակցություն, երկար անհաջող վեճեր:

Հողագործություն (Անգլերեն դեղագործություն) Կեղծ IP հասցեի համար վերահղման գաղտնի կարգ է:

Brutfors. (Ամբողջ կիսանդրին, «կոպիտ ուժի» մեթոդը անգլերենից: Դաժան ուժը հարձակման կամ հակերության մեթոդ է `մարելով գաղտնաբառի բոլոր հնարավոր տարբերակները:

SQL ներարկում SQL կոդի իրականացումը (Eng. SQL ներարկում) հանդիսանում է հաքերային կայքերի եւ տվյալների շտեմարանների հետ աշխատողների ընդհանուր մեթոդներից մեկը, որը հիմնված է հարցումի կամայական SQL կոդի ներդրման վրա:

Dos-ataka (անգլերենից: Ծառայության մերժում `ծառայության մերժում) - Հաքերային հարձակումը հաշվարկային համակարգի վրա (սովորաբար կատարյալ է հակերների հետ), որպեսզի այն մերժվի, այսինքն, ստեղծելով համակարգի իրավաբանական օգտագործողները Մուտք գործեք համակարգի ռեսուրսներ (սերվերներ), կամ այս հասանելիությունը դժվար է:

Քարտ - Խարդախության մի տեսակ, որի ընթացքում գործողությունն իրականացվում է վճարային քարտի կամ դրա մանրամասների միջոցով: Վճարային քարտերի մանրամասները սովորաբար վերցվում են առցանց խանութների թալանված սերվերների, վճարման եւ հաշվարկման համակարգերի, ինչպես նաեւ անհատական \u200b\u200bհամակարգիչների միջոցով:

Խութ- Սա երկու համակարգիչների միջեւ փոխանցված փաթեթների ընդհատումն է: Միջոցումը կարող է առաջանալ տվյալների երթուղու ցանկացած պահի: Տեղական ցանցում Interceptor- ը կարող է լինել ցանկացած ցանցի հանգույց, ինտերնետում `մատակարար:

Ճիճուն - Մի շարք չարամիտ ծրագրեր, ինքնուրույն քարոզչություն տեղական եւ համաշխարհային համակարգչային ցանցերի միջոցով:

Վիրուս - Համակարգչային մի շարք ծրագիր, որի առանձնահատկությունն է վերարտադրելու (ինքնազարգացման) հնարավորություն: Դրանից բացի, նա կարող Օգտագործողի կողմից վերահսկվող տվյալները վնասելու կամ ամբողջությամբ ոչնչացնելու համար, որի անունից գործարկվել է վարակված ծրագիրը:

Trojan ծրագիրը (Նաեւ - Տրոյյան) - հարձակվողի կողմից օգտագործվող ծրագիր, տեղեկատվություն հավաքելու, դրա ոչնչացման կամ փոփոխության, համակարգչային գործունեության խափանում կամ տարբեր նպատակներով իր ռեսուրսների օգտագործումը: Բաշխման սկզբունքի եւ Տրրոյանի գործողությունների համաձայն, դա վիրուս չէ, քանի որ այն ի վիճակի չէ տարածել ինքնասպասարկում:

Ծեծել - Ծրագիր կամ մի շարք ծրագրեր `համակարգում հարձակվողի կամ վնասակար ծրագրի առկայության հետքերը թաքցնելու համար:

Հետեւի դուռ (Անգլերենից: Վերադառնալ դուռ, սեւ կառուցվածք) - ծրագիր կամ մի շարք ծրագրեր, որոնք համակարգչում կոտրիչ են տեղադրում, համակարգի մուտքի նախնական մուտք ձեռք բերելու համար:

Սպա - Կապի իմիտացիա, կեղծ ձեւով օգտվելով: Կեղծ կայքերի դիմակավորումը առեւտրային նախագծի տակ, այցելուներից ստանալու համար վարկային քարտի համարը խարդախորեն ստանալու համար:

Կոտրիչ (Eng. Crack) ծրագիր է, որը թույլ է տալիս իրականացնել մարտական \u200b\u200bգործողությունները: Որպես կանոն, ճեղքը հարմար է զանգվածային օգտագործման համար:

Ծպտյալ (Անգլերենից. Cryptor- ը Encipher է) - CryptoCusts- ի մի շարք ծրագրերի անվանումը, որն օգտագործվում է վիրուսներից եւ հակերներով `վնասակար ծրագրակազմ դիմակավորելու համար:

Տեսանյութը պատրաստված է Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնային խորհրդի մամուլի ծառայության կողմից

2013 թվական

5-7 դասարաններում տեղեկատվական անվճարների համար դաս անցկացնելու մեթոդական առաջարկություններ եւ նյութեր.

Ապրիլի 18-ին Ռուսաստանի ներքին գործերի նախարարության ղեկավարության աշխատակիցները Մոսկվայի կրթության վարչության ներկայացուցիչների հետ միասին թիվ 627 միջնակարգ դպրոցի հիման վրա անցկացվեցին առցանց դաս, ինտերնետի անվտանգության համար `5-6 դպրոցական դասընթացների ուսանողների համար:

Հաշվի առնելով այս թեմայի հասարակության հետաքրքրությունը եւ սկսվել է սկսվել աշխատանքը, Ռուսաստանի ներքին գործերի նախարարության կառավարման աշխատակիցները զարգացրել են առցանց դաս, որին մասնակցում են Մոսկվայի 5-6 դասերի ուսանողները Ոչ միայն ներկա լինել դրան, այլեւ մասնակցել այս նախագծված ինտերակտիվ ծրագրի շնորհիվ:

2012 թվական

Google Russia պատրաստված ինտերնետային անվտանգության նյութեր

Համահայկական դպրոցականների դասը ինտերնետում

Գոլ: Ընդարձակեք ուսանողների գաղափարները ինտերնետում եւ ներդրեք նրանց համար անվտանգ օգտագործման հիմնական կանոնները. ձեւավորել հաղորդակցական գրագիտության հիմունքները, իրենց պահվածքի պատասխանատվության զգացումը. Ուշադիր վերաբերմունքը կրթեք տեղեկատվական ռեսուրսներին. Մշակել ինքնատիրապետում, ճանաչողական հետաքրքրություն, գործունեություն եւ անկախություն:

Ամսաթիվը.12.10.2017 թ

Դաս.5 բ »:

Դասասենյակի ուսուցիչ.Վլասովա Վալենտինա Ալեքսանդրովնա:

Միջոցառումների հոսք.

Մարդիկ իմացան ինտերնետի մասին

Եւ արագորեն մտավ ուժեղ ցանցեր:

Ստացված ցանցում - ելք չկա,

Օգնական եւ ընկերն այժմ ինտերնետ է:

Այն ամենը, ինչ դուք ուզում եք իմանալ այսօր

Ուղարկեք հեռավոր երկրների տառերը

Կապվել աշխարհի հետ, աշխարհից գնալ -

Բոլորը ինտերնետում կարելի է գտնել:

Երեխաները ցանցում խաղալիքներ են խաղում

Մեծահասակ հազվագյուտ գրքերը կարդում են,

Դուք կարող եք հասնել այստեղ եւ դիպլոմ ստանալ

Ֆիլմ, տեսնելու եւ վաճառելու եւ ...

Այսօր ամեն ինչ առցանց հնարավոր է

Ամեն ինչ պարզեցվել է, նախկինում դժվար:

Եվ սահմաններ չկան, եւ տարածքներ չկան:

Այս խնդիրները լուծեցին ինտերնետը:

Ողջույն տղերք: Այսօր մենք զով ժամ ենք ծախսում անվտանգ ինտերնետի մասին: Այժմ մենք օգտագործում ենք հեռուստատեսություն, հեռախոսներ, համակարգիչ, ինտերնետ, ի վերջո, ժամանակակից տեխնոլոգիաները զարգանում են հսկայական արագությամբ: Ինտերնետը մեզ համար է նոր գիտելիքների հիանալի աղբյուր, որն օգնում է ուսումնասիրությանը, զբաղեցնում է մեր ժամանցը: Բայց միեւնույն ժամանակ, նա շատ վտանգներ է վճարում: Մեզ համար շատ կարեւոր է հասկանալ, թե որն է սա էությունը: Այսպիսով, մենք սկսում ենք մեր դասը:

Հաղորդակցվելով ինտերնետում, մենք շատ հաճախ անծանոթ մարդիկ ենք ավելացնում մեր սոցիալական ցանցերում եւ շփվում նրանց հետ: Մենք նրանց մասին ոչինչ չգիտենք, միայն նրանց մականունները: Որքան տեղեկություններ կարող ենք սովորել ձեռքսեղմումից կամ մկնիկից:

Երեխաները պատասխանում են:

Միշտ գիտեք, որ կան մարդիկ, ովքեր կարող են վստահել, որ միշտ կարող եք լինել մոտակայքում, հարազատներ, փակ, դասընկերներ, ընկերներ:
Ինտերնետը, ինչպես կյանքի ամեն ինչ, ունի երկու կողմ `սեւ եւ սպիտակ: Այսօր մենք կփորձենք ավելի լավ հասկանալ, թե ինչ է կատարվում ինտերնետում, պարզեք, որ այն ունի հետաքրքիր եւ օգտակար, ինչպես նաեւ վտանգավոր եւ տհաճ:
Ինչ է նշանակում «անվտանգ ինտերնետ»:

Երեխաները պատասխանում են:

Սա ինտերնետն է, առանց մարդու, նրա հարազատների, անձնական տվյալների առեղծվածի սպառնալիքի: Ինտերնետը տեղեկատվության ծով է, եւ դա միշտ չէ, որ անվտանգ ինտերնետ է: Համացանցում հաղորդակցությունը լավ է կամ վատ, ինչու:

Երեխաները պատասխանում են:

Այն լավ է չափավորության մեջ, բայց դուք չպետք է փոխարինեք կենդանի վիրտուալ հաղորդակցությունը:
Ինտերնետ-խանութները լավ են կամ վատ, ինչու:

Երեխաները պատասխանում են:

Ամենից հաճախ վատ է, քանի որ այն ինտերնետում մասշտաբի ամենատարածված տեսակն է: Բայց ի լրումն ինտերնետի վերաբերյալ ճիշտ տեղեկատվությունից կան տարբեր վտանգներ: Ինչ կարող եք հանդիպել վտանգավոր ինտերնետում:

Երեխաները պատասխանում են:

Երբեմն մեր անարդյունավետ կապը, խաղերը եւ ինտերնետում մեր անպատասխանատվությունը վտանգավոր են դարձնում ոչ միայն ձեր կյանքը, այլեւ ձեր հարազատների կյանքը:
Ինքներդ ձեզ, ձեր ընտանիքին, ձեր ծնողներին պաշտպանելու համար ինտերնետի սպառնալիքներից եւ հնարավոր վնաս պատճառելով, մենք կզարգացնենք նախազգուշական միջոցներ ինտերնետում աշխատելիս: Շարունակեք արտահայտությունը ...

    Երբեք տեղեկացրեք ձեր ...;

    Եթե \u200b\u200bինչ-որ բան վախեցնում է ձեզ համակարգչում, անմիջապես ...;

    Միշտ զեկուցեք մեծահասակների մասին ինտերնետի բոլոր դեպքերի մասին, որոնք ...;

    Երբեք մի համաձայնեք անձնական հանդիպմանը այն մարդկանց հետ, ում հետ ...;

    Ես հանդիպեցի ցանցին եւ ցանկանում եմ հանդիպել - ...;

    Հիշեք, որ վիրտուալ ծանոթությունները կարող են լինել ...;

    Երբեւէ մեծահասակներին պատմելու համար երբեք ուշ չէ:

    Մի վստահեք այն մարդկանց հետ, ում հետ հանդիպել եք սոցիալական ցանցում, քանի որ դրանք կարող են լինել ...;

Երեխաները պատասխանում են:

Այսօր, դեռահասների շրջանում, խաղային խաղերի խնդիրը դառնում է առավել կարեւոր, քանի որ որոշ մարդիկ այնքան հիացած են վիրտուալ տարածությունից, որը նրանք սկսեցին նախընտրել ինտերնետային իրականությունը, ծախսելով օրական 18 ժամ: Ինտերնետից կտրուկ մերժումը նման մարդկանց մեջ անհանգստություն եւ հուզական գրգռում է առաջացնում: Դրամախաղից ինչ եղանակներ կարող եք առաջարկել:

Երեխաները պատասխանում են:

Կախվածությունը լուծելու ամենադյուրին եւ մատչելի միջոցը այլ շահերի ձեռքբերումն է: Սերը առողջ ապրելակերպի համար, վայրի բնության, ստեղծագործական կիրառական հոբբիների հետ զրուցելը, ինչպիսիք են նկարը, որպես կանոն, մարդուն հրաժարվում են կախվածությունից: Ասա ինձ, խնդրում եմ, որն է ձեր հարաբերությունները համակարգչի եւ ինտերնետի հետ ձեր ընտանիքում:

Երեխաները պատասխանում են:

Անձին օգնելու համար օրինակ բերեք ինտերնետ օգտագործելու օրինակներ (ինտերնետ - գրադարան, ինտերնետ գնումներ, ծառայությունների, հաղորդակցության վճար):

Երեխաները պատասխանում են:

Ներդրեք ինքներդ ձեզ ձեր ծնողների փոխարեն: Ինչպիսի ինտերնետային վտանգներ կցանկանան նախազգուշացնել ձեր երեխային: (Հանցագործություններ ինտերնետում, ինտերնետ խարդախություններ, խաղային, կեղծ տեղեկատվություն, անցանկալի բովանդակություն)

Երեխաները պատասխանում են:

Պատկերացրեք ձեզ մեծահասակ տղամարդ, որն ունի ընտանիք: Մշակել կանոններ Ինչպես պաշտպանել ձեր երեխային ինտերնետի բացասական ազդեցությունից: (Երբեք մի տեղեկացրեք ձեր անունը, հեռախոսի համարը, հասցեն, միշտ զեկուցեք մեծահասակների մասին ինտերնետի բոլոր դեպքերի մասին, որոնք ձեզանից ամաչում են, երբեք չեն վստահում եւ միանգամայն չհամաձայնվեք Ուշ է մեծահասակներին պատմելու համար, եթե ինչ-որ մեկը վիրավորել է ձեզ :)

Երեխաները պատասխանում են:

Հիշեք Ինտերնետը կարող է լինել հիանալի եւ օգտակար գործիք ուսուցման, հանգստի կամ վտանգավոր, որքան ձեզ եւ ձեր սիրելիներին: Ամեն ինչ կախված է նրանից, թե ինչպես կօգտագործեք այն: Մեր դասը մոտեցավ ավարտին: Նոր հանդիպումների: