GBOU „Škola“ číslo 609
Moskevská čtvrť Zelenograd
Hodina hodiny
na téma: "Elektrická bezpečnost"
Vývojář:
Školní učitel číslo 609
Shalnova Lyudmila Vasilievna
Hodina hodiny
Téma: "Elektrická bezpečnost"
Cíle: naučit školáky vnímat nebezpečí při používání elektřiny, naučit používat domácí spotřebiče doma; prevence úrazů dětí, prevence úrazu elektrickým proudem; pěstování respektujícího přístupu k vlastnímu zdraví a zdraví ostatních.
1. Organizační moment.
2. Úvodní řeč učitele.
Všichni si rádi užíváme života, užíváme si dětství, povídáme si s přáteli, chodíme a hrajeme si na schovávanou na dvorech, doháníme se, kreslíme křídou na asfalt, na papír. Ve skutečnosti je v této šťastné době tolik neocenitelných dětství! Zůstaňme však opatrní. Věnujme pozornost dodržování bezpečnostních pravidel, která v životě nelze opomenout.
Moderní život je bez elektřiny nemyslitelný. Elektřina nás obklopuje všude: doma, na ulici, ve školách a školkách. Nemyslíme si, že by to mohlo být velmi nebezpečné. Jsme tak zvyklí na bezpečnost a spolehlivost elektrických spotřebičů, že při zapojování žehličky nebo magnetofonu do zásuvky nemyslíme na smutné statistiky.
3. Co se může stát, pokud je problém s elektrickým zařízením nebo zásuvkou?
Zdůvodnění studentů.
4. Co je to transformátor a kde ho najdete?
Zdůvodnění studentů.
5. Vysvětlení učitele.
Transformátor - hučí, dráty jsou navinuty a to, co jimi protéká, se nazývá proud.
Pravděpodobně mnozí položili rodičům otázku, co je to za dům na našem dvoře? Tento zdánlivě neškodně vypadající dům tedy není dům, ale celá transformovna. O tom, proč je tato rozvodna potřebná, jak je užitečná, ale zároveňVELMI NEBEZPEČNÉ , promluvime si.
Co je to vlastně transformátorová rozvodna?Transformátorová rozvodna Je napájecí zařízení určené ke zvýšení nebo snížení napětí v elektrickém obvodu a k distribuci elektřiny. S pomocí tohoto zařízení se do našich domovů dostává elektřina a život se stává jasnějším a zajímavějším.
Ale na druhé straně transformační rozvodna - nemusí se hrát s takovými objekty! Představte si, i když můžete dostat vážná zranění z jednoduché zásuvky, žárovky, jaké zranění můžete dostat v transformátorové rozvodně, která je pod velmi vysokým napětím.
6. Pravidla, která musí znát všechny děti.
Pamatovat si!
Pokud jste viděli trafostanici s otevřenými dveřmi, nikdy nevstupujte dovnitř, protože průnik do takových energetických zařízení může skončit katastrofou. Okamžitě informujte dospělé o otevřených dveřích!
Vždy věnujte pozornost výstražným značkám!
9 přikázání pro vás a vaše rodiče:
jak se vyhnout úrazu elektrickým proudem
PRVNÍ PŘÍKAZ
Nikdy nepronikněte do trafostanic, JE VELMI NEBEZPEČNÉ ŽIVOT!
DRUHÝ PŘÍKAZ
Než zapnete neznámý elektrický spotřebič, nebuďte líní pečlivě si přečíst pokyny (pomůže vám to nejen rychle zvládnout nový produkt, ale zachrání vás i vaše okolí před velmi vážnými problémy).
PŘÍKAZ TŘI
Nepoužívejte elektrické spotřebiče v koupelnách, vanách, bazénech a saunách (elektrický drát ve vodě je jako kousnutí stovek rozzlobených kober)
PŘÍKAZ ČTYŘI
Nezapojujte do zásuvky mokrýma rukama.
Páté přikázání
Vytáhněte zástrčku ze zásuvky, nikdy netahejte za elektrický vodič rukama, může dojít ke zkratu.
PŘÍKAZ ŠEST
Nikdy se nepřibližujte a nedotýkejte se holého drátu. Může způsobit úraz elektrickým proudem.
PŘÍKAZ SEDMÝ
Elektrické spotřebiče nikdy neutírejte vlhkým hadříkem.
PŘÍKAZ OSM
Elektrická zařízení, která se vznítila, nehaste vodou.
PŘÍKAZ DEVĚT
V případě požáru elektrických spotřebičů volejte hasiče „01“.
7 otázek po pohovoru
Kde se můžeme setkat s elektřinou?
Co je to trafostanice?
Proč je trafostanice užitečná, ale velmi nebezpečná?
Co je třeba udělat, pokud jsou dveře v rozvodně transformátoru otevřené?
Co by mělo být uvedeno na výstražné značce nebezpečí?
8. Výsledky vyučovací hodiny.
Zkuste vypsat z paměti všech 9 přikázání „JAK SE VYHNOUT ELEKTRICKÉMU ŠOKU“.
Děti jsou květiny života. A pokud chceme, aby květiny rostly krásné a zdravé, musíme se o ně starat a chránit je, abychom zabránili jakémukoli negativnímu dopadu. Koneckonců je nesnesitelně bolestivé, když květiny umírají ...
Společnost, ve které pracuji, tedy nemá ráda, když se s „květinami“ něco děje, snaží se monitorovat nejen stav svých výrobních zařízení, ale také vzdělávací složku populace. Za tímto účelem je v Jakutce již třetím rokem realizován program prevence úrazů dětí elektrickým proudem.
Jak se to stane? Společnost přijala celý program akcí, které se konají na jaře, blíže k létu, protože podle statistik se v létě úroveň úrazů elektrickým proudem mezi dětmi zvyšuje.
Pro akce vyvinula naše tisková služba společně s designovým studiem Pilgrim různé ukázky podkladů: memo knihy, plány lekcí, plakáty.
Během období akcí je sestaven seznam jakutských škol, které jsou rozděleny podle oblastí odpovědnosti. Ke každé zóně je přiřazena skupina pracovníků, která bude muset provést několik lekcí o prevenci úrazů dětí elektrickým proudem. Nejde o amatérské představení, protože vzdělávací program byl dohodnut s ministerstvem školství Republiky Sakha (Jakutsko).
Obecně jsme se také do tohoto programu dostali pomocí Olya ... Volal šéf. Nastavte úkol. Ani nedávejte, ani neberte, chleba ne.
Šli jsme a dostali „leták“, seznam školních telefonních čísel a začali se připravovat. Prezentace, na které bylo nutné lekci odučit, nám byla také poskytnuta. Tito. vše již bylo připraveno a my se museli jen domluvit na čase příjezdu do školy a provést samotnou lekci.
Olya třídí podklady
Přijeli jsme, srdečně nás pozdravili. Dějištěm byla montážní hala s promítacím plátnem instalovaným na pódiu. Když jsme vstoupili, studenti od 1. do 8. ročníku už byli shromážděni a hluční, jak mohli. Vešli jsme dovnitř, vzali mikrofon a ..: „Ahoj, děti!“ - a najednou na nás upřelo více než tucet očí. Lekce začala.
Nesnažili jsme se okamžitě bombardovat děti informacemi, že je všechno špatně, ale začali jsme z dálky - první otázka po pozdravu zněla: „Kdo ví, co je to elektřina?“ A teď se pro jistotu na nás začali se zájmem dívat i ti, kteří si přišli jen sednout a neobtěžovali se, kam ho přivedli. Několik sekund poté, co byla otázka položena, jedna malá dívka váhavě zatáhla za ruku ... „Díky elektřině funguje můj notebook ...“ - řekla váhavě. "Že jo! A kdo jiný ví, co je to elektřina? “- po této otázce už bylo rukou mnohem víc.
- Kdo ví, odkud pochází elektřina?
- No ... Elektřina je odebírána z drátů ... - odpovědělo jedno z dětí.
- Že jo. Kde se do vodičů dostává elektřina?
- ...
- Dovolte mi, abych vám to tedy řekl ... Řekněte?
- Ano!!!
Přešli jsme tedy k další části naší lekce. Řekli jsme dětem, i když primitivním, ale přesto si myslíme, že kognitivním způsobem, jak a kde se vyrábí elektřina. Jaké jsou stanice, které vyrábějí elektřinu. Zjednodušeně byl vysvětlen princip jejich práce a funkce.
Co je to vodní elektrárna?
Jak funguje vodní elektrárna
Poté jsme plynule přešli k tématu, že elektřina není jen přítel, ale také zdroj nebezpečí pro člověka. A hlavně elektřina nemá barvu, chuť, vůni- proto byste měli být opatrní, pokud jste v blízkosti elektrických instalací. Zejména:
Nelze hrát v blízkosti energetických zařízení;
- je nemožné vylézt na póly elektrického vedení;
- nedotýkejte se visícího nebo ležícího elektrického vodiče, přibližte se k němu blíže než na 8 metrů;
- je zakázáno vstupovat na území rozvoden, otevírat dveře elektrických instalací a rozvaděčů;
- nerozbíjejte izolátory, neházejte na dráty cizí předměty;
- nelovte v blízkosti elektrického vedení;
- pod dráty nelze rozdělávat oheň; být během bouřky v blízkosti elektrického vedení;
- nevytahujte zástrčku ze zásuvky za vodič;
- nemanipulujte s drátem domácích elektrických spotřebičů mokrýma rukama;
- nemůžete používat vadné elektrické spotřebiče a rozebírat je zapnuté;
- nesmíte se přibližovat a dotýkat se lidí, kteří byli zasaženi elektrickým proudem. Pokud uvidíte osobu, která byla zasažena elektrickým proudem, musíte o něm okamžitě informovat jednoho z dospělých.
Nejenže jsme si řekli, co by se dělat nemělo, snažili jsme se přístupným způsobem dětem vysvětlit, proč by se to dělat nemělo, pomocí jednoduchých příkladů, aby nevznikaly zbytečné otázky, a hned pochopily podstatu. To je důležité.
A přesto jsme při komunikaci s publikem formou dialogu s prvky hry zkoušeli nejen kontrolovat, ale také konsolidovat informace, které jsme řekli v myslích dětí.
Na samém konci lekce jsme všem rozdali plakáty a memo knihy.
Na samém konci lekce jsme dětem ukázali pár karikatur o elektrické bezpečnosti, které byly vyrobeny na objednávku společnosti.
Zjevně se to dětem líbilo, protože učitelé museli děti přemlouvat, aby odešly z montážní haly, každý k nám chtěl přijít a říct nám, co si pamatoval a co ještě ví o elektrické bezpečnosti;)
Pokud mluvíme o atmosféře, pak je to vždy něco nového, když pracujete s dětmi - jsou vždy jiné a vyzařuje z nich pouze pozitivní energie. A v tomto je kupodivu také problém. Pokaždé, když potřebujete rychle hledat něco, co může upoutat jejich pozornost, nějakým způsobem, přístup, který je bude zajímat. Pokud s nimi najdete společný jazyk, budou sledovat každou vaši akci. Jak například vysvětlit dítěti, že „proud“ je smrtelný, přestože málokdo z nich plně rozumí tomu, co je smrt? Musíme uvést příklad, říci, že jim bude něco odebráno, něco, co je pro ně důležité. V naší lekci jsme řekli: „Pokud někdo strčí prsty do zásuvky, nepůjde už na procházku. Nikdy". Z očí bylo zřejmé, že to mnohé zasáhlo do morku kostí.
Nebo tady je další nuance. Jsou to děti, milují se navzájem předvádět a být středem pozornosti. Proto je nejoptimálnější uspořádat talk show s jejich účastí. Při pokládání otázek určitě přistupte k dítěti, zeptejte se ho na jméno a dejte možnost mluvit do mikrofonu. A v tuto chvíli se celé publikum podívá na toho, kdo odpovídá se zatajeným dechem. A jakmile respondent dokončí svou malou řeč, napětí se okamžitě zvýší - každý chce být na svém místě. Abyste nebyli pro děti nudní, musíte s nimi neustále mluvit. A pokud potřebujete něco vysvětlit, pak můžete do svého příběhu vložit mini pohádku, o konkrétním případu nebo příkladu ze života. Děti milují pohádky. Nejlépe si je pamatují.
Pokud mluvíme o tom, zda je obtížné pracovat pro velké publikum, pokud existuje kontakt, není to vůbec obtížné.
No a bonus, pár stránek z memo knihy:
Hodina hodiny.
Téma: „Elektrická bezpečnost školáků“.
(Věková skupina - 5-6 ročník. Lze použít i pro žáky základních škol).
Vyvinutý učitelem střední školy MBOU nejvyšší kategorie №18 v Brjansku Zavadskaya E.V.
Úkoly:
Vnášení kultury bezpečného chování na ulici a doma. Vzbuzujte pocit zodpovědnosti za své činy.
Rozvoj dovedností spolupráce s dospělými a vrstevníky v různých situacích, zejména v kritických situacích, schopnost najít východiska z nestandardních situací.
Cíle:
Představte studentům elektrická varovná znamení. Naučit, jak se správně chovat v životních situacích souvisejících s elektřinou.
Průběh hodinové hodiny.
Organizační čas. Stanovení cílů a úkolů lekce.
Lidi, dnes si s vámi promluvíme o elektrické bezpečnosti školáků. Jaké otázky si myslíte, že dnes budeme zvažovat?
(Odhadované odpovědi dětí: Zjistíme, co je elektřina a její historie. Kdo ji objevil a kdy. Jaké výhody a jaké škody elektřina přináší. Příčiny úrazu elektrickým proudem. Známky varující před nebezpečím. Jak se chovat v různých každodenních situacích. Kontrola práce .)
Podle odpovědí dětí učitel nakreslí na tabuli „heřmánek“, což je společné stanovení cílů a úkolů lekce a akčního plánu.
Učitel: Tak. Žijeme v moderním světě a v každodenním životě se často setkáváme s elektřinou. A kde je tato elektřina „kolem nás“?
Předpokládané reakce studentů: Jedná se o různé elektrické spotřebiče, domácí spotřebiče, elektrické vedení, transformátorové skříně. A v přírodě je elektřina ve formě bleskových výbojů ....)
Učitel:Že jo. Lidi, jaké je využití elektřiny.
Studenti:(Kluci pravděpodobně odpovídají, že toto je pokrok lidstva. To je jak televize, tak internet. Jedná se o různé domácí spotřebiče, které nám zjednodušují život. A obecně je to velký krok ve vývoji lidstva.)
Učitel: A jaká je škoda?
Studenti:(Děti říkají, že s příchodem elektřiny se život stal snazším a lidé se začali méně hýbat. Dochází také k poškozování životního prostředí. A také v důsledku nesprávného zacházení může elektřina člověku způsobit fyzickou újmu.)
Učitel: Dobrý. Chlapi, elektřina má takovou vlastnost, jako je absence faktorů známých člověku, které způsobují úzkost nebo strach. Například vidíme a slyšíme blížící se vozidla. Únik plynu poznáme podle charakteristického zápachu. A elektřina nemá barvu ani vůni.
Učitel: V rámci přípravy na dnešní hodinu ve třídě jsem pověřil jednoho ze studentů, aby připravil brief o elektřině. Pojďme mu dát slovo.
Student: Dozvěděl jsem se, že na hodinách fyziky budeme studovat elektřinu. Tam se dozvídáme, že elektrický proud je přímý a střídavý. Že proud má sílu a odpor. A mnoho dalších zajímavých faktů.
Také jsem se dozvěděl, že skutečnost o činnosti e -mailu. proud na osobu byl založen v poslední čtvrtině 18. století. Nebezpečí této akce poprvé zjistil vynálezce elektrochemického zdroje vysokého napětí V.V. Petrov. Popis prvních průmyslových elektrických zranění se objevil mnohem později v roce 1863 - ze stejnosměrného proudu a v roce 1882 - ze střídavého proudu.
Učitel: Lidi, co si myslíte, jaké mohou být příčiny úrazu elektrickým proudem?
Studenti(doporučené odpovědi): Dotýkání se neizolovaných elektrických spotřebičů, kovových částí zařízení, která byla pod napětím v důsledku poškození. Zasažen bleskem. Pokud se dostanete do elektrické skříně ...)
Učitel: To je v pořádku. Řekněte mi, jak varovat před nebezpečím?
Studenti:Řekni o tom. Nebo se znaky.
Učitel. Skupina studentů připravila příběh o znameních. Pojďme jim dát slovo.
Studenti ukazují a mluví o znameních. (show je doprovázena prezentačními snímky)
№1 : " Opatrně! Elektrické napětí! " - trvalé označení varující před nebezpečím úrazu elektrickým proudem. Používá se v elektroinstalacích. Připevňuje se na vnější stranu dveří
№2 Trvalý varovný nápis „Pozor! Elektrické napětí „Používá se na železobetonových sloupech venkovních vedení.
№3.
Plakát „Zastavte se! Napětí!" Používá se v elektroinstalacích. Visí na dočasných plotech živých částí, které jsou pod napětím.
№4
Přenosný plakát „Test. Ohrožuje život “. Používá se v elektroinstalacích. Je zavěšen na plotech a vybavení částí pod napětím, které jsou pod napětím při přípravě na testování.
№5 Plakát „Nevstupujte! Zabije! " Visí vedle konstrukce určené ke zvedání personálu do výšky
.
Učitel: Máte rádi karikatury? Kreslené postavičky někdy také dělají chyby. Doporučuji sledovat 2 příběhy a najít chyby hrdinů.
(sledují zápletku z karikatury o Krokodýlovi Gena a Cheburashovi, kde Gena pomáhá dětem organizovat si volný čas na dvoře a dostává se do elektrické skříně pod napětím.
Po shlédnutí zápletky je uspořádána diskuse o tom, co Gena a Vlk udělali špatně.
5) Učitel: Lidi, teď vás zvu, abyste ukázali svoji kreativitu. Rozdělíme se do skupin. Obdržíte plakát, který zobrazuje scény elektrického nesprávného zacházení. Musíte to rychle vybarvit a představit svou práci a doprovázet ji verši, které jsou vám také nabízeny. Můžete posílat své básně. Měli byste mít miniprezentaci správného chování .. Vaším úkolem je být umělecký a přesvědčivý!
Práce ve skupinách trvá 5–7 minut a poté prezentace týmové práce.
1. skupina:
Jsem na střeše garáže
Rozhodl jsem se zasadit kočku
Nechte to vyhřívat se na střeše
Střecha je blíže slunci!
Stop! Drát přes střechu!
Vždy jimi protéká proud!
Proto se učte
Ty, můj příteli, zákon zní:
Ne s kočkami, ne s přáteli
Nesnažte se tam dostat!
Hrozí nebezpečí a potíže !!!
Skupina 2:
Anyuta nese červený míč,
Denis nese modrý míč
Pusťme je
Letíme do nebe!
Letěly jen koule
Usilujte pouze do výšin,
Jak chycen na drátu ....
Co bychom měli dělat, Denisi !?
Dlouhý kůl Denis chytil:
Musíme je osvobodit!
(Bohužel neví, čím mu to hrozí!)
Děti!!! Pamatujte na hlavní pravidlo:
Ať už s klackem, s větví, s kůlem, nikdy
Nedotýkejte se elektrického vodiče
Mohou se stát velké potíže !!
Skupina 3:
Stát tak nějak u zásuvky
Malý Fedot si myslel:
"Zajímalo by mě, kdo v nich je."
Žije v černých dírách?
Možná malé myši
Dvě přítelkyně, dvě malé holčičky?
Nebo malý mýval
Usadil se a žije?
A abych to všechno zkontroloval,
A abych to všechno zjistil,
Potřebujete karafiát nebo větvičku,
Nebo si počkejte ... a ... "
Přestaň zlato! Stop !!
V sázce je váš život!
Kromě zástrčky i do zásuvky
Nelze vložit nic!
Dokonce i pětiletý chlapec
To musím rozhodně vědět !!!
6) Učitel: Výborně. Jak jste kreativní a umělecký.
Než provedeme testovací práce, doporučuji vám zhlédnout další malou karikaturu „Lekce tety sovy. - Lekce opatrnosti. - Elektřina“.
(Děti sledují karikaturu.)
Nyní si myslím, že jste připraveni vyzkoušet své znalosti elektrické bezpečnosti.
Připravte se na test. Vezměte si tužky a papír.
(provede se test, který je předveden na diapozitorech prezentace)
Test.
OTÁZKA č. 1
ELEKTŘINA:
A. je vidět
B. je slyšet
V. neslyšitelné, neviditelné, bez zápachu
G. může ochutnat
OTÁZKA č. 2
PODÍVEJTE SE NA OTEVŘENÉ DVEŘE SUBSTANCE TRANSFORMÁTORU (TS) CO DĚLÁTE?
A . míjet
B. Zavolejte svým přátelům, aby se společně podívali na rozvodnu
B. zavolejte na telefonní číslo uvedené na TP a nahlaste otevřené dveře
OTÁZKA č. 3
Kluci se snaží nakreslit lano na napájecí kabel. CO BUDEŠ DĚLAT?
A. míjet
b. pomozte jim hodit lano
proti. vysvětlete, že házení lana na elektrické vedení je smrtelné
OTÁZKA č. 4
DRÁT ZLOMENÝ NA NAPÁJENÍ, JEJÍ KONEC SPADL NA ZEM. VAŠE AKCE?
A. projdete kolem
B. zkuste se k němu přiblížit a zvýšit
B. Pokud půjdete kolem v okruhu 20 metrů, okamžitě o tom informujte dospělé
OTÁZKA č. 5
ZLOMILI JSTE ZÁSUVKU. CO BUDEŠ DĚLAT?
A. zkuste jej rozebrat a opravit sami
B. bude o tom informovat dospělé
OTÁZKA č. 6
CO TOTO ZNAMENÍ ZNAMENÁ?
A. udeřil zde blesk?
B. nic neznamená
V. elektřina! Ohrožení života!
OTÁZKA č. 7
VYBERTE ZVLÁŠTNÍ ELEKTRICKÝ SOUČASNÝ PODPIS.
OTÁZKA č. 8
NEMŮŽETE SI PŘIPOJIT ELEKTRICKOU SPOTŘEBIČ?
A. špinavé ruce
B. studenými rukama
Mokrýma rukama
OTÁZKA č. 9
NEMŮŽETE POUŽÍVAT ELEKTRICKÉ SPOTŘEBIČE?
A. v obývacím pokoji
B. v kuchyni
B. v koupelně
OTÁZKA č. 10
NAPÁJENÍ POWER LINE WIRE:
A. Nic neohrožuje
B. Bezpečný pro život a zdraví
B. Je to smrtelné a trestá se pokutou až 1 milion rublů. nebo trest odnětí svobody až na 10 let
Testování odpovědí:
OTÁZKA č. 1 - Elektřina nemá chuť, barvu ani vůni. To nelze vidět ani slyšet
Správná odpověď je B.
OTÁZKA č. 2 - Průnik na území trafostanice je smrtelný. Otevřené dveře musí být hlášeny energetikům.
Správná odpověď je B.
OTÁZKA č. 3 - Házení předmětů na elektrické vedení je smrtící
Správná odpověď je B.
OTÁZKA č. 4 - K drátu ležícímu na zemi se nemůžete přiblížit blíže než na 10 metrů. V tomto poloměru vzniká nebezpečná elektricky vodivá oblast!
Správná odpověď je B.
OTÁZKA č. 5 - Používání vadné zásuvky je život ohrožující!
Správná odpověď je B.
na transformátorových rozvodnách podporuje vedení pro přenos energie.
Správná odpověď je B.
OTÁZKA č. 7 - Tento symbol varuje před nebezpečím úrazu elektrickým proudem.
Správná odpověď je B.
OTÁZKA č. 8 - Vodič elektrické energie, který drží zásuvku mokrýma rukama, vás může zasáhnout elektrickým proudem.
Správná odpověď je B.
OTÁZKA č. 9 - Koupelna - místnost s vysokou vlhkostí, která negativně ovlivňuje provoz elektrických spotřebičů
Správná odpověď je B.
OTÁZKA č. 10 - Ukradení drátu z elektrického vedení je podmíněně trestáno. Pokud se člověk dostane do kontaktu s kabelem, může dojít k popálení a smrtelnému zranění.
Správná odpověď je B.
„Klíč“ pro hodnocení výsledků testů.
8-10 správných odpovědí
Odvedli jste skvělou práci!
8-6 správných odpovědí
Zvládli jste to dobře!
6-7 správných odpovědí
Úkol jste zvládli „uspokojivě“. Musíte zopakovat pravidla elektrické bezpečnosti
5 nebo méně správných odpovědí
Musíte se seznámit s pravidly elektrické bezpečnosti. V sázce je váš život a zdraví.
7) Učitel: Lidi, pojďme to shrnout. Co nového jsme se dnes naučili?
Studenti mluvit o znameních a pravidlech chování s elektřinou.
Učitel: Lidi, jaký je výsledek naší lekce a jaké užitečné věci bychom mohli udělat, aby se více dětí seznámilo s pravidly bezpečného chování s elektřinou?
Studenti nabízejí zavěsit výsledné plakáty na stojan a pořádat mini přednášky pro žáky základních škol s materiály dnešní hodiny.
Učitel: Chlapi, doma vám doporučuji sledovat karikatury „Fixies. Zkrat" . A najděte v nich chyby hrdinů.
Naše lekce skončila! Přeji vám zdraví a úspěch!
2) http://electricvdome.ru/electrobezopastnost/znaki-elektrobezopasnosti.html
Tematická lekce
„Základy elektrické bezpečnosti“
(publikum - studenti ročníků 1-3).
(Přejít na další snímek nebo akci kliknutím pravým tlačítkem myši)
Délka přednášky je 30-35 minut včetně prezentace a video materiálů.
Cíle lekce:
- rozšířit a posílit znalosti dětí o elektrické energii a nebezpečích, která představuje;
- podrobně se seznámit s úlohou elektřiny v každodenním životě;
- stanovit pravidla pro bezpečné zacházení s elektrickými spotřebiči.
Lidi, dnes tu máme neobvyklou lekci. A téma zjistíte hádáním hádanek:
Do vzdálených vesnic, měst
Kdo je na drátě?
Světlé veličenstvo.
To …
(elektřina)
Běh bez nohou
Hoří bez ohně
Žádné zuby, ale kousnutí.
(Elektřina)
Běžím po cestách
Nemůžu žít bez cesty.
Kde jsem, lidi, ne,
V domě se nerozsvítí světlo.
(Elektřina)
Zde je tato položka
Pověšen ke stropu
V domě to začalo být zábavné.
Navenek je jako hruška
Visí kolem během dne
A v noci rozsvítí dům.
(Žárovka)
Je to tak, dnes se seznámíme s elektřinou, zjistíme, jak se do našeho domu dostává, a jaká pravidla při manipulaci s elektrickými spotřebiči jemně dodržovat.
Elektřina putuje velmi obtížnou a dlouhou cestou z elektráren do našich domovů prostřednictvím elektrického vedení. Elektřina je všude. Náš život je bez něj nemyslitelný. Televize, lednice, varná konvice, magnetofon, počítač, žehlička, klimatizace - to vše nemůže fungovat bez elektřiny.
Lidi, jaké znáte hádanky o elektrických spotřebičích?
(Zúčastnit se mohou předem připravené děti)
V lněné zemi
podél říčního listu
Parník pluje
Sem a tam
A za ním je takový hladký povrch,
Není vidět vráska.(Žehlička)
Má gumový kufr,
S plátěným žaludkem.
Jak mu bude hučet motor
Polyká prach i špínu.(Vysavač)
Obdivujte, podívejte se -
Severní pól uvnitř!
Sníh a led tam jiskří
Žije tam samotná zima.(Lednička)
Sedím u okna
Dívám se na něj celý svět.(Televize)
Pokud stisknete tlačítko,
Bude hudba.(Přehrávač)
Šíří jako parní lokomotiva
A dodává vlasům krásu.(Fén)
Elektrospotřebiče jsou naši asistenti, bez nich by to člověk těžko zvládl.
- Co mají všechny tyto předměty společného?
(Jsou napájeny elektřinou)
Lidi! Dobře víte, jakou důležitou roli hraje elektřina v ekonomice, každodenním životě a studiu. Dává nám světlo, teplo, uvádí do pohybu různé mechanismy, které usnadňují lidskou práci. Ale je velmi důležité umět tuto sílu využít. Někdy to může být velmi život ohrožující, může to způsobit vážné zranění, popáleniny.
Osoba nemůže detekovat elektrický proud: je bez zápachu, bez barvy a pracuje tiše.Aby byla elektřina přítelem a pomocníkem, musíte si zapamatovat několik jednoduchých pravidel.
Kdo ví, jak zacházet s elektrickými spotřebiči? Jak se chovat v blízkosti elektrických vedení a rozvoden?
Domy:
Nevytahujte zástrčku ze zásuvky za vodič;
Nemanipulujte s dráty domácích elektrických spotřebičů mokrýma rukama;
Nepoužívejte vadné elektrické spotřebiče a rozebírejte je zapojené do zásuvky;
Mimo:
Nemůžete vylézt na podpěry elektrického vedení, přiblížit se k přerušenému drátu blíže než 10 metrů;
Nezapalujte oheň, nepokládejte pod dráty hořlavé předměty;
Nelovte v blízkosti elektrického vedení;
V blízkosti energetických zařízení nemůžete létat s draky a kluzáky;
Neházejte žádné předměty na dráty a transformátory;
Neotevírejte dveře transformátorových stanic a elektrických panelů na schodištích, hrajte v blízkosti energetických zařízení.
Během bouřky nemůžete plavat ve vodě, schovat se pod stromy. Musíme jít domů.
A také si musíte pamatovat: pokud vidíte, že se někdo dostal pod vliv elektrického proudu, okamžitě zavolejte pomoc dospělých.
Nyní vyřešíme křížovku:
(na tabuli je předkreslené pole křížovky)
Otázka 1 : klíčové slovo (nejdelší) - před jehož údery si musíte hlídat?
Děti. Z elektrického proudu. (Slovo elektřina )
Učitel b. Přesně tak, dobře!
Učitel. A teď slovo s písmenem L. Co osvětluje náš domov?
Děti. Žárovka,
Učitel . Že jo.
Učitel. Budeme hádat dál? Jakými rukama byste se neměli dotýkat elektrických spotřebičů?
Děti. Mokrý.
Učitel. Přesně tak, lidi! Zjevně jste lekci pozorně poslouchali. A nyní následuje otázka: co je to elektrický proud, když při manipulaci s ním dodržujete všechna pravidla?
Děti. Druh.
Učitel ... Výborně! Nejsi unavený? Zkusme to, zbývají jen 3 slova.
Učitel b. No, teď poslouchejte: pod čím nemůžete stát během bouřky?
Děti. Pod stromem.
Učitel ... Velmi dobře, ale jaký elektrický proud tam je, když ho rozzlobíte?
Děti. Zlo.
Učitel ... Tady je poslední otázka: co milují všechny děti, ale to se za bouřky udělat nedá?
Děti. Koupat se!
Učitel . Výborně!
Vždy byste si měli pamatovat, že elektrická zařízení jsou nebezpečná pro život a zdraví. S elektřinou musíte být vždy opatrní a opatrní. Může to být nebezpečné! To si musíte vždy pamatovat a dodržovat pravidla pro používání elektrických spotřebičů, na ulici buďte opatrní!
Nyní budeme studovat znamení, která varují před nebezpečím proudu. (prezentace s komentáři).
Na konci hodiny - promítání animovaného filmu o elektrické bezpečnosti. („Cheburashka a Gena krokodýl“). Diskuse o chybách oblíbených kreslených postaviček.
Úkoly byly splněny. Cílů bylo dosaženo.
Náhled:
DNES ZKUŠÍME ELEKTRINU!
CO VÍTE HADRY O ELEKTRICKÝCH ZAŘÍZENÍCH?
Elektrospotřebiče jsou naši asistenti, bez nich by to člověk těžko zvládl. Co mají všechny tyto předměty společného?
Jak byste měli zacházet s elektrickými spotřebiči? Jak se chovat v blízkosti elektrických vedení a rozvoden?
Pozornost! Elektřina je nebezpečná! DOMŮ: Nevytahujte zástrčku ze zásuvky za kabel
Nemanipulujte s dráty domácích elektrických spotřebičů mokrýma rukama! Pozornost! Elektřina je nebezpečná!
NEPOUŽÍVEJTE VADNÉ ELEKTRICKÉ SPOTŘEBIČE NEBO JE ROZMONTUJTE ZAPOJENÉ DO ZÁSUVKY! Pozornost! Elektřina je nebezpečná!
Na ulici: Nestoupejte na sloupy elektrického vedení, přibližte se k přerušenému drátu blíže než na 10 metrů!
Pozornost! Elektřina je nebezpečná! NENECHÁVEJTE TYČE, BALTE HOŘLAVÉ PŘEDMĚTY POD DRÁTY!
Pozornost! Elektřina je nebezpečná! Nelovte v blízkosti elektrického vedení!
Pozornost! Elektřina je nebezpečná! NEPOUŽÍVEJTE VZDUCHOVÉ DRUHY A PLÁNOVAČE V blízkosti MOTOROVÝCH OBJEKTŮ!
Pozornost! Elektřina je nebezpečná! NEVYHAZUJTE ŽÁDNÉ PŘEDMĚTY NA DÍTĚ A TRANSFORMÁTORY!
Pozornost! Elektřina je nebezpečná! NEOTVÍREJTE DVEŘE TRANSFORMÁTORŮ A ELEKTRICKÝCH PANELŮ NA ŽÁDNÝCH STRÁNKÁCH, PŘEHRÁVEJTE V OKOLÍ SÍŤOVÝCH PŘEDMĚTŮ!
Pozornost! Elektřina je nebezpečná! BĚHEM BOUŘKY NEPLÁVEJTE VE VODNÍCH TĚLECH, SKRYTÝCH POD STROMY. DOSTAT SE DOMŮ!
POZORNOST! Pokud vidíte, že byl někdo zasažen elektrickým proudem, okamžitě zavolejte dospělou osobu o pomoc. Pozornost! Elektřina je nebezpečná!
Křížovka: 1. Čí rány musíte chránit?
Pozornost! Elektřina je nebezpečná! 2. Co osvětluje náš domov?
Pozornost! Elektřina je nebezpečná! 3. Jakými rukama byste se neměli dotýkat elektrických spotřebičů?
Pozornost! Elektřina je nebezpečná! 4. Co je to elektrický proud, pokud při manipulaci s ním dodržujete všechna pravidla?
Pozornost! Elektřina je nebezpečná! 5. Pod čím byste neměli stát během bouřky?
6. Jaký je elektrický proud, pokud ho rozzlobíte?
Pozornost! Elektřina je nebezpečná! 7. Co všechny děti milují, ale nemohou dělat během bouřky?
Známky, které varují před nebezpečím proudu.
Lekce elektrické bezpečnosti základní školy
Cílová: učit děti bezpečnému chování v každodenním životě
Cíle lekce.
Vzdělávací : 1. Rozbalte otázku: co je elektrický proud
2. Formulovat způsoby řešení problému úspory elektřiny.
Rozvíjející se: 1. Podporovat rozvoj tvořivých schopností žáků, schopnost pracovat s vědeckými informacemi, analyzovat, porovnávat, vyjadřovat svůj úhel pohledu.
Vzdělávací: 1. Vytvořit pozitivní postoj k problému úspory nákladů na energii, pocit zodpovědnosti za provoz elektrických spotřebičů.
Úkoly : Seznámit děti s elektrickým proudem a používat jej v každodenním životě;
Naučte opatrné zacházení s elektřinou, abyste předešli zranění;
Zavést pravidla elektrické bezpečnosti;
Pěstovat respekt k elektřině;
Vybavení: gumové míčky, kousky vlněné látky podle počtu dětí, plakáty s elektrickými bezpečnostními značkami.
Problém: Každý z nás je spotřebitelem elektřiny. Můžeme se podílet na vyřešení problému? Je možné snížit spotřebu energie, aniž by byl ohrožen komfort? Jaká bezpečnostní opatření je třeba dodržovat při používání elektrických spotřebičů?
Učitel: Ahoj lidi! Dnes s vámi máme neobvyklou lekci a co si budeme povídat, zkuste uhodnout poslechem básně.
Můj dědeček je velkým fanouškem bajek.
Říká mi o tom, o tom,
A aby byl význam vždy jasný,
Sám jsem o všem četl.
Už je to dávno
Vařili jídlo u ohně
Východ vychází pouze slunce
Zhasíná - jak přichází tma.
Ale časy se změnily
A život zázraků je nyní plný.
Můžeme zapnout počítač,
A zavolej vzdálené město,
Abych chytil vlny,
Chovat se k lidem novým způsobem,
Nezahřívejte kamna dřevem,
Překvapení s novým krbem
A teplo a krmení,
Co je třeba jasně osvětlit.
Koneckonců, elektřina je náš přítel.
Ale musíte být chytří, abyste najednou.
Neproměnil se v nepřítele.
Na škodu nebyl ani krok.
Morálka této bajky je následující
Hlava by měla fungovat.
A musíte vše dělat moudře
Aby později nevyronily slzy.
Učitel:
O čem si tedy dnes budeme povídat? Prezentace číslo 1 (snímek číslo 1)
(odpovědi dětí ) Správně, o elektrickém proudu. Víte, co to je a odkud pochází elektrický proud? (odpovědi dětí ) a nyní s vámi provedeme experiment.
Zážitek z balónu a látky. Když třete předměty o látku, dostanou energii, a proto začnou přitahovat lehčí předměty, třením koulí o vlněnou látku, viděli jsme, že malé, malé kousky papíru) předměty přitahují k míči.
Stává se to proto, že míč dostal energii, jinými slovy, elektrifikoval.
Existuje bezpečná elektřina, jako v případě balónků, nebezpečná elektřina, která prochází dráty.
Uveďte příklady elektrických spotřebičů, které osoba používá.
(odpovědi dětí)
Učitel:
Poprvé schopnost drcených těl přitahovat k sobě lehké předměty objevili starověcí řečtí tkalci. Upozornili na skutečnost, že jednotlivé části stroje z jantaru při tření o vlnu přitahovaly vlákna, prachové částice, brčka a další lehké předměty. Tato vlastnost byla připisována pouze jantaru. z jehož názvu pochází slovo „elektřina“, které pochází z řeckého slova „elektron“ - jantar.
Báseň
Jsme sestry dvojčat
Říká se nám částice.
Přicházíme vám na pomoc,
Když nám dají poplatek.
Běháme po tenkých a silných drátech
A ve správný čas se k vám dostaneme.
O jakých sestrách mluvíme?
Jak se jmenují?
A jejich název je nejmenší nabité částice. (snímek číslo 2)
Elektřina je proud drobných nabitých částic - elektronů. Každý elektron nese malý náboj energie. Když se tyto elektrony hromadí hodně, vzniká elektrické napětí.
Myslíte si, že se do našeho domu dostává elektřina?
(odpovědi dětí)
Správně na drátech. (snímek číslo 3)
Stejně jako voda protéká hadicí, tak se elektřina do našeho domu dostává dráty. A jde o dráty z elektráren a úplně prvními elektrárnami byly větrné turbíny (snímek číslo 4)
Co si myslíte, že je pro nás elektrický proud důležitý?
(odpovědi dětí)
A řekněte mi, existuje na světě profese, která by se obešla bez elektrického proudu?
Kdo vynalezl elektřinu?
(snímek číslo 5)
Jak vznikla první žárovka?
Nejprve se ve starověku objevila olejová lampa - hliněná nebo kovová konvice s olejem, přes jejíž výtok prošel knot (snímek č. 6)
Lampa kouřila mnoho století, poté se v polovině 19. století získával petrolej z ropy, objevila se petrolejová lampa (snímek číslo 7)
Současně vynalezli a zvládli plyn a plynové hořáky přišly do našeho domu (snímek číslo 8)
Nyní hádejte hádanky (hádanky o žárovce)
Navenek je jako hruška
Whist nečinný během dne.
A v noci rozsvítí dům.
Držel se u stropu
Úžasná krajka.
Zašrouboval bublinu
Světlo svítí!
Ze stropu visí hruška.
A nemysli na hrušku,
Zářit jako slunce
Pokud ho upustíte, zlomí se!
Vedoucí:
Lampa jeden den shoří
Sto kilo uhlí spálí!
Pokud marně září,
Kde je ekonomika surovin?
Kdo vynalezl žárovku?
(snímek č. 9 od Thomase Edisona)
Lidi, myslíte si, že je možné ušetřit elektřinu?
(odpovědi dětí)
Ale jako?
(odpovědi dětí)
(snímek číslo 10 "Pravidla šetrných a šetrných kluků)
(snímek číslo 11)
(snímek číslo 12)
(snímek číslo 13)
(číslo snímku 14)
(snímek číslo 15)
(číslo snímku 16)
(snímek číslo 17)
(číslo snímku 18)
(snímek číslo 19)
TOK vstupuje
Dobrý den, přátelé! Dám vám hádanku. a budete hádat, kdo jsem.
Běžím po cestě
Nemůžu žít bez cesty
Kde nejsem, lidi?
V domě se nerozsvítí světlo! (odpovědi dětí)
TOK: Správně, jmenuji se elektrický proud. Co o mě víte (odpovědi dětí)
TOK: Správně, lidi. Nyní se zeptám na hádanky a vy je uhodnete. Za každou správnou odpověď vám dám žeton, ten, kdo si vyzvedne více žetonů, získá titul hlavního elektrikáře.
* Dávejte si pozor na prach a nečistoty,
Rychle se s vámi vypořádám!
A neschovávejte se v rozích
Stejně vás tam najdu! (Snímek číslo 20) (vysavač)
* Toto zařízení je ideální
Okamžitě ohřívá vodu.
Jen to musíš zapnout
Brzy můžeme pít čaj! (Snímek číslo 21) (rychlovarná konvice)
* Žije v něm celý vesmír
A ta věc je mimořádná (snímek číslo 22) (TV)
* Otočte magický kruh
A můj přítel mě uslyší! (snímek 23) (telefon)
* V létě přinesl náš táta
V bílém poli je mráz
A teď je mráz šedivý
Domy v létě i v zimě.
Chrání výrobky
Maso, ryby, ovoce (snímek číslo 24) (lednička)
* do vzdálených vesnic-měst
Kdo chodí do měst?
Světlé Veličenstvo-
To……. (-ELEKTŘINA)
PROUD:
Jste skvělí! Počítejme získané žetony (oceněné stuhou pro vítěze)
TOK: teď si zahrajeme hru. Objekt pojmenuji a pokud je elektrický, posaďte se, a pokud není elektrický, postavte se (TV, talíř, žárovka, dřevo, letadlo, židle, lednička, vidlička, žehlička atd.)
TOK: Dobře, lidi! Jsem si jistý, že jste se naučili, co je to elektrický proud, mohu vás bezpečně opustit a jít k ostatním chlapům! Ahoj!
Host: elektřina nám hodně pomáhá. ale vyžaduje k sobě respekt: chce, aby se s ním zacházelo tak, jak by mělo. (prezentace č. 2 „Pravidla elektrické bezpečnosti“)
Vedoucí:
Lidi. Neznepokojujte své rodiče svými unáhlenými činy! Zabraňte svým soudruhům před nebezpečnými hříčkami v blízkosti elektrických předmětů! tím mu zachráníš život!