Naplánujte si tematickou týdenní práci lidí na jaře. Předškolák - vývoj dítěte, příprava na školu v Kyjevě. Komunikace tématu a cílů lekce

Práce lidí na jaře.

Cíle:

Vzdělávací: Zobecnit a vnést do systému znalosti dětí o jarních změnách v přírodě, seznámit studenty s druhy jarních prací na venkově, na zahradě a ve městě,

Rozvíjející se: rozvíjet kognitivní zájem, pozornost, paměť, představivost, schopnost reflexe, rozšiřovat obzory dětí, formovat schopnost aplikovat získané znalosti v praxi;

Vzdělávací: pěstovat respektující přístup k přírodě, lidské práci, pocitu přátelství a kolektivismu.

Typ lekce: kombinovaný

Zařízení: počítač, projektor, prezentace Power Point, brýle, pytlovaná země, semena a voda (např praktická práce), učebnice „Svět kolem nás“ stupeň 2, papír Whatman, lepené obrázky (pro práci ve skupinách), samolepky (k zamyšlení).

Struktura lekce:

  1. Organizační okamžik 4 min
  2. Opakování minulosti. 6 minut
  3. Kotvení. 10 min.
  4. Domácí úkol.2 min.
  5. Shrnutí lekce. Odraz. 3 min.

Během vyučování.

„Voda je zdrojem života“

Cíle:

Vzdělávací: vytvořit si představu o vodě a jejím významu v přírodě;

schopnost navázat vztah vody s objekty živé a neživé přírody;

formovat schopnost aplikovat získané znalosti v praxi;

Rozvíjející se: rozvíjet výzkumný přístup ke znalostem vlastností vody, formovat schopnost aplikovat získané znalosti v praxi;

Vzdělávací: podporovat respekt k vodě, přírodním zdrojům vlasti, pocit hrdosti na svou zemi, vštěpování hygienických dovedností.

Typ lekce: kombinovaný

Zařízení: počítač, projektor, prezentace Power Point, brýle a voda (na experimenty), učebnice „Svět kolem nás“ 1. třída, testovací listy.

Struktura lekce:

  1. Organizační okamžik 4 min
  2. Opakování minulosti. 10 min.
  3. Vysvětlení nového tématu. 20 minut.
  4. Kotvení. 7 minut
  5. Domácí úkol.2 min.
  6. Shrnutí lekce. Odraz. 2 minuty.

Během vyučování:

I. Organizační moment:

1. Zvonek nám zazvonil,

Lekce začíná!

Přeji všem hodně štěstí

A začít pracovat.

2. Kontrola připravenosti studentů na hodinu.

3. Minutová fenologická pozorování

Jaký je měsíc?

Jakou sezónu?

Co můžete říci o délce dne a noci?

Co můžete říci o počasí?

Na čem závisí změny v živé a neživé přírodě?

Jak se rostliny změnily?

Co se stalo v životě zvířat?

Na čem závisí změny divoké zvěře?

Co dělají lidé?

(Děti vyplňují kalendář počasí)

II. Opakování minulosti

1. Frontální hlasování

Jak se jmenuje země, ve které žijeme?

Čím je Rusko proslulé?

2. Práce ve skupinách

Jaké ovoce se pěstuje v Rusku? (Já)

Jaká zelenina se pěstuje v Rusku? (II)

Jaká zvířata se pasou na pastvinách v Uzbekistánu? (III)

III. Vysvětlení nového tématu:

1... Aktualizace základních znalostí

Řešení a motivace hádanek

ale). Tekutina známá všem, každý ji používá.

Může to být mrak, může to být sněhová vločka,

Stává se to, jako sklo, křehké nebo tvrdé -

Ale co to je, řekněte mi samozřejmě .... vodu.

b). Jsem voda a plavu na vodě. (Led)

v). Celé pole bylo pokryto bílým kobercem. (Sníh)

Jak můžete všechno nazvat jedním slovem?

2. KOMUNIKACE TÉMA A CÍLE LEKCE

Tématem naší lekce je „VODA je zdrojem života“ (snímek 1)

Dnes nás, kluci, přišli navštívit na lekci zlatá rybka... (Snímek 2)

Kde žije Zlatá rybka, lidi?

V jaké pohádce ji můžeme potkat? (Odpovědi dětí). Kdo je autor

Zlatá rybka nás zve k návštěvě a chce vám představit její dům, aby vám ukázala její majetek. Řekněte vám, že voda je hlavním zdrojem života, že ne nadarmo se vodě říká modré bohatství Země a chce od vás vědět, co o ní víte.

Hádání hádanky:

Vždy nás temperují

Slunce, vzduch a ... .. (voda).

Přesně tak, je to voda.

Zlatá rybka se vás ptá, lidi? Co s ní obvykle děláme? (Pijeme, vaříme na něm jídlo, umýváme se, zaléváme květiny a mnoho, mnoho dalšího). (Odpovědi dětí).

Problémová otázka:

Co je voda? (Snímek 3)

3. Praktická práce:

Zlatá rybka vás zve, abyste provedli takový experiment: naléváme vodu ze skla do skla. Závěr: voda je kapalina, lze ji nalít.

Experiment je následující: vezmeme sklenici s čistá voda... Děti jsou přesvědčeny, že se jedná o obyčejnou vodu z vodovodu. Díváme se na světlo. Můžete přes to všechno vidět. - Co můžeme říci o barvě vody? Závěr: čistá voda je průhledná.

Zkušenost: vezmeme sklenici vody, zkontrolujeme, zda voda není cítit. Dbáme na to, aby nebyl cítit žádný zápach. - Co můžeme říci o vůni vody? Závěr: čistá voda je bez zápachu.

Zkušenost: vezmeme sklenici čisté vody, zkontrolujeme chuť. Zajistit, aby voda neměla žádnou chuť - Co můžeme říci o chuti vody? Závěr: že voda nemá chuť.

Studenti najdou odpověď na problematickou otázku: Voda je čirá kapalina, bez zápachu a chuti.

Voda zabírá většinu naší Země. Voda je tak nezbytná pro každého, pro všechny živé bytosti žijící na Zemi.

Rybka se vás ptá: (snímek 4)

Kde žije voda? (Mozkový útok)

ODPOVĚDI DĚTÍ opraveno na RADĚ

Všude je voda. Nachází se v pramenech a potocích, řekách a jezerech, mořích a oceánech, v ledovcích, v závějích, vodovodní potrubí a studny, pod zemí a vysoko v oblacích. (Snímek 5)

4. Práce s učebnicí

Čtení textu z učebnice učitelem.

Závěry z toho, co jste četli:

Proč lidé potřebují vodu?

Kdo nebo co jiného potřebuje vodu?

K čemu zvířata potřebují vodu?

Proč rostliny potřebují vodu?

Voda je zdrojem života na Zemi. Co si myslíte, že je třeba udělat pro zachování zásob vody? (Odpovědi dětí)

Závěr: Šetřete vodou! (Snímek 6)

5. Fyzické minuty strávíte formou hry:

Hra: „Voda není voda“ (snímek 7)

Pokud pojmenované slovo znamená něco, co obsahuje vodu, musíte tleskat. Pokud má předmět něco společného s vodou, zvedněte ruce. Pokud předmět nemá spojení s vodou, dupejte nohama. Řeka, sníh - tleskni rukama. Loď, chobotnice - zvedněte ruce. Vítr, strom - dupejte nohama.

Lidi! Rybka chce znovu něco říci:

Voda je zdrojem života. A k čemu ještě člověk potřebuje vodu? (odpovědi dětí)

6. Povídání o hygieně... Kreslící práce. (Snímek 8)

Učitelka upozorňuje děti, aby před jídlem nejen myly ovoce a zeleninu převařenou vodou.

Učení pravidla dvojverší:

Ovoce a zelenina před jídlem -

Moje je vždy teplá voda!

Opakují se pravidla osobní hygieny.

Kdy byste si měli umýt ruce? (Odpovědi dětí) (Snímek 9)

Voda by se měla pít pouze vařená,

IV. Konsolidace naučeného.

  1. Jakou barvu má voda

Bílá

B) bezbarvý

B) modrá

2. S jakým prohlášením souhlasíte?

A) Voda v řekách je znečištěna živočichy.

B) Voda v řekách je znečištěna rostlinami rostoucími podél břehů řek.

C) Ze všeho nejvíce je voda v řekách znečištěna emisemi z továren a závodů.

3. Kolikrát denně byste si měli umýt ruce?

A) 3krát před jídlem

B) ráno a večer

4. Jaké ovoce nemůžete před jídlem umýt?

Jablko

5) Jakou zeleninu nemůžete před jídlem umýt?

A) vařený

B) rajče

B) okurka

Vyměňte si práci se svým spolužákem, chyťte zelené pero.

Koukni na to. (Snímek 10)

Ohodnoťte se navzájem.

V. Zadání doma :

Vymyslete (napište nebo nakreslete) poznámku na téma: „Postarejte se o vodu!“

Vi. Odraz.

Co nového jste se v lekci naučili?

Co se vám na lekci líbilo?

Co ses naučil?

Řekněme k rybě: „Moc děkuji!“

Jaký je nejdůležitější závěr, který můžete z lekce vyvodit?

Voda je dar od přírody. Musí být chráněna! (Snímek 11, 12)

Tatiana Kazakova
Abstrakt přímo organizované aktivity na kognitivní vývoj v střední skupina„Práce lidí na jaře“

cílová: Seznamte děti s porodem dospělí na jaře.

Úkoly:

Aktualizovat znalosti dětí o ročním období - Jaro

Opakujte název jarních měsíců

Rozvíjejte pocit respektu k práce lidí na jaře... Vyvolejte v sobě touhu práce.

Podporujte schopnost reagovat, touhu pomoci

Pohyb GCD

V skupina přichází Monkey.

Nazdar hoši! Ach, kam jsem šel? (do školky) Pravda, to je to, co vidím, kolik dětí je tady. Lidi, víte, kde bydlím? Žiji v horké Africe, kde je vždy teplo a po celý rok léto. Vždy máte léto? (Ne) Pravda? Jaká máte roční období? (Zima, Jaro, letní podzim) Jaké roční období máte nyní? (Jaro) Jaro? Nevím, co to je Jaro... Lidi, řekněte mi o tom jaro!

Lidi, pomozme Opici naučit se znamení jaro? (Ano) Opice, posaďte se a vy, lidi, sedněte si na židle. (Obrázek je zavěšený « Jaro» ) Lidi, co víte o změnách v přírodě, s nástupem jaro? Přesně tak, s příchodem jarní změny počasí... Venku se otepluje. Slunce svítí jasněji. Sníh taje, pod nohama je vidět země. Kvetou nové květiny. Jaro dělitelné třemi roční období: začátek března, polovina dubna, konec května. (zobrazeno na obrázku všech ročních období).

Lidi, dnes se to dozvíme práce lidí na jaře, a povím vám o této opici. Souhlasíš? Prezentace « Práce lidí na jaře»

Lidi, pamatujete si prosím název prvního jarního měsíce? (Březen) Sníh taje v březnu. Když roztaje sníh, objeví se louže. Aby se tomu zabránilo, musí být sníh odklizen. Sníh z města se shromažďuje v hromadách. Poté je vyvezou autem. Střechy domů jsou také odstraněny ze sněhu a rampouchů.

Lidi, pojmenujte druhý jarní měsíc. (Duben)Že jo. V dubnu se na stromech objevují první listy. Co se objeví zpod sněhu? (sněženky)... Sníh tál v polích a Země se stala viditelnou. Začnou orat zemi v poli. Orat znamená kopat. Traktory vykopávají zemi v polích. Na jaře lidé uklízejí odpadky, listy opadané na podzim, suché větve. S příchodem jaro, ptáci k nám létají z teplých zemí. Podívejte se na obrázek, co lidé dělají pro ptáky? (krmítka a ptačí budky)... - K čemu jsou ptačí budky? (aby ptáci měli kde bydlet)... Víte, proč lidé potřebují ptáky? Prospívají lidem - chrání rostliny před škodlivým hmyzem.

Pojmenujte poslední měsíc jaro. (Smět)... - V květnu, když jsou všechna pole zorána, lidé sázejí zeleninu. Ve městě se člověk stará o zahrady a parky. Lidé sázejí stromy a vybílí je. Kmeny jsou vybělené, aby hmyz stromům neublížil.

Lidi, všichni jste pozorně poslouchali příběh a teď si pojďme hrát s Opicí.

Tělesná výchova.

A teď je krok na místě.

Vyšší nohy! Počkejte, jeden, dva (Chůze na místě.)

Zvedněte ramena výše

A pak je vynecháme. (Zvedněte a spusťte ramena.)

Položili jsme ruce před hrudník

A děláme blbce. (Ruce před hrudníkem, škubání rukama.)

Musíte skočit desetkrát,

Skáčeme výš, skáčeme spolu (Skákání na místě.)

Zvedáme kolena -

Krok provádíme na místě. (Chůze na místě.)

Natáhli jsme se ze srdce, (Protahování - paže nahoru a do stran.)

A znovu se vrátili na místo. (Děti si sednou.)

Lidi, odpočinuli jste si, nabrali sílu? Dobrý. Opice nás znovu žádá o pomoc. Ve škole, kam chodí, dostala úkol. Pomůžeme Monkey vypořádat se s ním? Pojďte ke stolům, posaďte se. Musíte pečlivě zvážit, co je na obrázku. Kroužit tužkou pouze ty obrázky, které ukazují práce lidí na jaře.

Lidi, naučili jsme se jak lidé pracují na jaře... Řekněte mi, co jste dělali během těchto jarních měsíců? Jak jsi pomohl rodičům práce? (odpovědi dětí)

Lidi, náš host chce něco říct. Naslouchat jí.

Děti, to jsem se naučil na jaře lidé vyrábějí ptačí budky pro ptáky. Lidi, naši ptáci nemají v Africe žádné ptačí budky. Pomohl byste mi je vyrobit? Aby i ptáci v Africe měli domovy. Lidi, můžeme pomoci Monkey? Dobrý. Na stole máte tužky a listy papíru. Nakreslete ptačí budky. Vyberte si tužky barvy, která se vám nejvíce líbí. Hotové ptačí domky rozložíme na stůl a Opice z nich vybere ty nejkrásnější. Jít do práce.

Dobře, chlapci. Bavilo vás dnes hrát? Co se ti líbilo nejvíc? Co jsme se dnes naučili? Jako lidé pracovat na jaře? Příště se dozvíme, jak lidé pracují na polích a pěstovat pšenici. A teď se rozlučme s naším hostem.

Související publikace:

Synopse přímo vzdělávacích aktivit o kognitivním vývoji ve střední skupině „Matematika v pohádkách“ Abstrakt přímo vzdělávací aktivity o kognitivním vývoji ve střední skupině na téma „Matematika v pohádkách“ Vzdělávací.

Synopse přímých vzdělávacích aktivit o kognitivním vývoji „Práce dospělých - výroba produktů“ Cíle programu: Prohloubit porozumění dětem o jídle a jejich výrobě, o vztahu lidí odlišné typy profese (zemědělci.

Synopse přímých vzdělávacích aktivit o kognitivním vývoji ve střední skupině „Veselé pití čaje“ Bezdenezhnykh Tatyana Nikolaevna Abstrakt přímých vzdělávacích aktivit „Veselé pití čaje“ Integrace vzdělávací oblasti:.

Synopse přímých vzdělávacích aktivit ve střední skupině o kognitivním vývoji „Host z Afriky“Účel: Shrnout představy dětí o zimním období. Pokračujte v seznamování dětí s vlastnostmi sněhu (bílého, studeného, ​​sypkého, lepkavého).

Synopse přímo organizovaných kognitivních rozvojových aktivit „Pomozme sněhulákovi“ (první juniorská skupina) Synopse (první přímo organizované aktivity pro kognitivní rozvoj předškoláků mladší skupinaÚČEL: Pomozte sněhulákovi.

Synopse přímo organizovaných vzdělávacích aktivit o kognitivním vývoji „Naše jména“ Téma: „Naše jména“ (integrace vzdělávacích oblastí: „Rozvoj řeči“, „Kognitivní rozvoj“, „Sociální a komunikační rozvoj“).

Ekaterina Lukina
Shrnutí lekce o rozvoji řeči v seniorské skupině kompenzační orientace na téma „Práce lidí na jaře“

Synopse lekce o rozvoji řeči v seniorské skupině kompenzační orientace na dané téma

« Práce lidí na jaře»

cílová: seznámit děti s práce lidí na jaře v přírodě.

Úkoly:

Vzdělávací - objasnit a aktivovat znalosti dětí o jarních změnách v přírodě; opravit názvy jarních měsíců; rozšířit slovní zásobu dětí o předmět.

Vývojové - rozvíjejte myšlení dětí, jejich pozornost a paměť, řeč a jemná motorika rukou.

Vzdělávací - U dětí pěstovat respekt práce dospělých, touha jim pomoci.

Průběh lekce

I. Organizační moment

Mít hodně práce na jaře,

Paprsky jí pomáhají:

Společně jezdí po silnicích

Mluvící streamy

Tají sníh, lámou led,

Zahřívají vše kolem.

Zpod jehličí a trávy

Vylezl první ospalý brouk.

Květiny na rozmražené ploše

Rozkvetlo zlato

Ledviny jsou nalité, oteklé,

Čmeláci létají z hnízda.

Mít jaro má spoustu starostí,

Ale věci se vyvíjejí dobře:

Z pole se stal smaragd

A zahrady kvetou.

II. Hlavní část.

Tématická zpráva třídy.

Na jaké roční období báseň odkazuje? jaro.)

Dnes na povolání budeme si povídat jaro a asi co lidé dělají na jaře.

1. Konverzace o jaro.

Lidi, teď je brzy nebo pozdě Jaro?

Které jarní měsíce znáte? Pojmenujte je prosím v pořadí.

Jméno 1. měsíc jaro, 3. měsíc.

Jaký měsíc je mezi březnem a květnem?

Který měsíc je před dubnem? Smět?

A teď se vás zeptám „Složité otázky“... Abyste jim odpověděli, musíte přemýšlet.

Co je víc než jarní nebo zimní měsíce?

Co je víc jarních měsíců nebo jarních dnů?

Co je více sezón nebo jarních měsíců?

Dobrá práce, lidi, a vy jste se vypořádali se záludnými otázkami.

Vzpomeňme si jak jaro začalo.

(Slunce začalo svítit jasněji.)

A co se začalo dít?

(Sníh začal tát, potoky tekly, kapky začaly plakat.)

Co se stalo se stromy?

(Pupeny bobtnaly na stromech, listy začaly kvést.)

- Na jaře příroda ožívá a dochází k mnoha různým jevům. K jakým dalším změnám došlo na jaře v přírodě? (Objevuje se čerstvá mladá tráva. Ptáci létali z teplých zemí a začali stavět hnízda. Zvířata se probudila po zimním spánku. Hmyz se plazí.)

2. Hra "Dokončete větu".

Najděte akční slova a úplné věty.

Na jaře slunce ...(hřeje, horko, mazlí)

Na jaře rampouchy na slunci ... (tát, kapat)

Na jaře závěje od slunečního tepla ... (usazování, tání)

Na jaře poupata na stromech ...(bobtnat, prasknout)

Jarní potoky ...(běh, mumlání, zvonění, hluk)

Na jaře ptáků ...(vrací se, přichází)

Na jaře hnízdí ptáci ...(vítr, stavět, dělat)

Na jaře led na řece(taje, praská, láme se, plave)

Na jaře první květiny na rozmražených plochách (objevovat se, kvést, kvést)

Na jaře tráva ...(prorazí, roste, zezelená)

3. Pojďme s vámi sestavit příběh jaro... A každý začíná svou větu slovem „ Jaro".

- Slunce na jaře jasně svítí.

- Na jaře pupeny bobtnají na stromech (strom s pupeny).

- Tráva roste na jaře(tráva).

- Květiny kvetou na jaře(květiny).

- Na jaře stěhovaví ptáci přilétají z teplých zemí (ptactvo).

- Na jaře lidé sázejí zeleninové zahrady (hrábě, lopata).

Vychovatel: Dobrá práce, chlapci.

Konsolidace přísloví o práce.

Vychovatel: Takže jste to řekl, lidi zeleninové zahrady jsou vysazeny na jaře... Co sázejí?

Děti: semena.

4. „Vysvětlete přísloví“

SZO nebude ležet na jaře, celý rok bude plný.

Otázka: -Žijeme v oblasti, kde je zima poměrně dlouhá a studená a léto je teplé. Léto ale není tak dlouhé, aby dozrála veškerá zelenina. Co se na zahradách staví víc rychlý růst a zrající zelenina? Poslouchat:

U dachy mé babičky je dům, nahoře pokrytý průhledným filmem.

Ale prarodiče v tom nebydlí, v tom domě rostou rajčata.

Cokoli se stane s počasím na jaře, dům pokryje jak v chladu, tak v teple.

(Skleník, skleník)

5. D / hra "K čemu jsme ..."

Kopou zemi lopatou.

K orbě pole je potřeba traktor.

Harvester sbírá obilí.

Seno můžete sekat kosou.

6.„Najít nástroj“

Podívejte se pozorně na tento obrázek a pojmenujte, jaké nástroje se zde skrývají. (Odpovědi dětí)

7. D / a „Jeden - mnoho“.

Traktor - traktory.

Secí stroj - secí stroje.

Lopata - lopaty.

Barva - barva.

Konev - konve.

Štětec - štětce.

Strom jsou stromy.

Keř - keře.

Květ - květiny.

Rajčata - rajčata.

Okurka - okurky.

Skleník - pařeniště.

Skleník - skleníky.

8. Prstová gymnastika"Zahrada".

V zahradě je mnoho hřebenů: ukázat dlaň, prsty do stran

Tady je zelí, tady je rajče, ohýbejte se jeden po druhém

Tady je řepa, tady hrách, prsty na ruce;

A naše brambory nejsou špatné!

Naše zelená zeleninová zahrada rytmické mačkání a

Budeme krmeni po celý rok! sevření prstů.

9. Hra „Co jsme viděli“ (s míčem)

Viděl jsem pole. Jaké to je?

(Široký, sudý, nekonečný)

Viděl jsem zoranou zemi. Jaká je?

(Surový, drobivý, černý)

Viděl jsem semena. Co jsou?

(Malý, kulatý, zlatý) atd.

10. Vypracování příběhu z obrázku « Práce lidí na jaře» .

Vychovatel: Abyste mohli sestavit příběh, musíte zjistit, co je na obrázku uvedeno, a odpovědět otázky:

Kde se obrázek odehrává?

Jaká sezóna je zobrazena? Proč jste se tak rozhodli?

Koho vidíte na obrázku? (Máma, táta, dívka, chlapec)

Jak je nazvat jedním obecným slovem? (rodina)

Co dělají?

Proč to musíte udělat?

Co lze nazvat příběhem?

A teď musíte shromáždit všechny své odpovědi do jednoho příběhu. Kdo mu to chce říct?

Práce lidí na jaře.

Na jaře pracuje na zahradě rodina... Maminka natírá kmeny stromů, aby je hmyz nepoškodil. Tatínek vykopává půdu, aby zasadil mladé stromky. Chlapec Misha vysazuje sazenice. Dívka Máša je zalévá, protože rostliny potřebují vláhu. Celá rodina má skvělou náladu. Všichni jsou šťastní jaro!

11. Gymnastika pro oči "Osel"

Osel chodí, vybírá si

Neví, co má dřív jíst.

„Děti natahují pravý ukazováček dopředu, pohybují jím volně a sledují je očima!

Nahoře uzrála švestka, (Vzhlédnout)

A kopřivy rostou níže (Podívej se dolů)

Vlevo - řepa, vpravo - rutabagas,

Vlevo je dýně, vpravo je brusinka,

(Pohněte očima zleva doprava)

Dole je čerstvá tráva

(Podívej se dolů)

Nahoře - šťavnaté topy.

(Vzhlédnout)

Hlava se točí,

Listy se točí v očích

(Kruhové pohyby očí)

Nelze vybrat nic

A bez síly jsem si lehl na zem.

(Zavřít oči)

Související publikace:

Synopse frontální lekce o rozvoji řeči v přípravné skupině kompenzační orientace „Drůbež“- Lidi, dnes máme neobvyklou lekci, půjdeme na návštěvu, ale komu a kde to zjistíte hádáním hádanek: - Červené tlapky, štípnutí.

Synopse integrované lekce o rozvoji řeči v přípravné skupině kompenzační orientace „Novoroční strom“"Vánoční strom" Účel: Rozlišování zvuků od-z; wsh. Cíle: 1. Vzdělávací: Naučit rozlišovat zní s-s; w-sh uchem ve výslovnosti; Jasně.

Místo konání: skupinová místnost. Cíle: Vzdělávací: - Rozšířit představy dětí o životě divokých zvířat. - Upevněte v řeči.

Irina Mikhaleva
Plánování vzdělávacích aktivit „Jaro. Práce lidí na jaře “(přípravná skupina)

Téma: „Jaro. Práce lidí na jaře.“ (Přípravná skupina)

Vzdělávací úkoly:

Objasnit znalosti dětí o práci lidí na jaře na zahradě.

Rozšiřte porozumění nástrojům práce.

Systematizujte znalosti o procesu výsadby.

Rozšiřte slovní zásobu (skleník, záhon, sazenice, výsadba, skleník, výsadba, setí, zalévání, bělení, prořezávání, kopání, kopání).

Rozvíjet pozitivní vztah k práci, zájem o práci v zemědělství.

Zajištění harmonie fyzický vývoj, zdokonalování dovedností a schopností v základních typech pohybů

Konverzace:

"Semeno-sazenice-rajče":

Účel: Objasnit představu dětí o tom, z čeho lze rostlinu pěstovat. Vést děti k porozumění podmínkám nezbytným pro podmínky nezbytné pro podmínky růstu rostlin. Rozvíjejte myšlení, pozorování, řeč. Pěstovat touhu pěstovat rostliny sami ze semen.

„O práci lidí“(školník, zahradník, operátor sklízecí mlátičky, agronom atd.)

Účel: Vytvořit počáteční představu o jarní práci lidí v přírodě. Seznámení s profesí školníka, zahradníka, operátora kombajnu, agronoma atd.

"Pokud se nebudeme starat o úrodu ..."

Účel: Systematizovat znalosti dětí o výsadbě, péči o plodiny. Rozvíjejte pozitivní vztah k práci.

„Proč potřebuješ sazenice?“

Účel: Abychom získali představu o tom, co jsou sazenice, proč jsou potřeba. Co je potřeba k výsadbě sazenic.

"Zahradnický inventář":

Účel: Objasnit znalosti dětí o práci lidí na jaře na zahradě. Seznámit děti s nástroji zahradníka, jejich využitím.

Didaktické hry:

„Pěstujte jablka“: Cvičte děti v počítání. Rozvíjejte obratnost, pozornost.

„Kde a jaké povolání je potřeba“: Opravte názvy profesí a akce, které vykonávají.

"Zralé - nezralé": Zralost zeleniny a ovoce určete vnějšími znaky.

„Topy a kořeny“: Aby se upevnily znalosti o tom, že zelenina má jedlé kořeny - kořeny a ovoce - vrcholy, některá zelenina má jedlé vrcholy i kořeny; cvičení ve skládání celé rostliny z jejích částí.

"Úžasná taška"- rozvíjet schopnost rozpoznávat předměty hmatem.

Didaktické hry pro rozvoj řeči:

„Pojmenuj to láskyplně“: Formovat schopnost tvořit slova pomocí zdrobnělých přípon. (okurka - okurka, cibule - ... atd.)

„Popište, hádám“: V odpovědi na otázky dospělého zvýrazněte a pojmenujte charakteristické rysy předmětu. Rozvíjejte propojenou řeč, myšlení.

„Jedlé - nejedlé“: Rozvinout pozornost, schopnost soustředit se na určitý předmět, rychlé myšlení. Formovat u dětí v krátkém čase schopnost rozdělit předměty do dvou kategorií: jedlé a nejedlé.

„Co první, co potom“: Formovat u dětí schopnost skládat příběh, rozšiřovat slovní zásobu, rozvíjet logické myšlení, souvislou řeč.

„Vyzvedněte akci“: Pokračujte v aktivaci sloves ve slovníku dětí. (Co dělají lidé na jaře? Co dělají ptáci na jaře? Atd.)

Hry na hrdiny:

„Cesta do parku“-Rozvíjet u dětí schopnost jednat v souladu s herní situací (nezávisle vybírat atributy pro hru, navazovat vztahy založené na rolích s vrstevníky, koordinovat herní akce s přijatou rolí, zapojovat se do různých dialogů založených na rolích).

„Zahradníci„-Formace schopnosti kreativně rozvíjet zápletku hry. Seznámení s prací lidí na jaře. Podpora respektujícího přístupu k práci.

"Obchod - semena": Vzbudit v dětech zájem o profesi prodejce, používat názvy různých zahradní rostliny, názvy semen zeleniny. Formovat dovednosti kultury chování na veřejných místech, pěstovat přátelské vztahy.

"Lékárna pro rostliny": Upevnit znalosti, dovednosti a schopnosti výsadby zeleninové zahrady, zalévání pokojové rostliny... Formovat schopnost vyjádřit svůj postoj k roli jako definitivní životní pozice, rozvíjet sociální schopnosti a komunikační dovednosti

„Rodina na pikniku“: Chcete -li formovat schopnost dětí plánovat hru, vyberte atributy, rozdělte role. Posílit schopnost samostatně rozvíjet zápletku hry. Rozšiřte slovní zásobu, rozvíjejte dialogická řeč děti. Podporovat navázání přátelských vztahů mezi dětmi.

Venkovní hry:

"Běží": Cvičte děti rychle a obratně.

„Přes potok“: Rozvíjet u dětí vytrvalost, schopnost provádět pohyby na signál, dovednost kolektivního pohybu. Cvičení v běhu určitým směrem, s uhýbáním, rozvíjejte řeč.

"Salochki": Rozvíjejte běh, agilitu.

"Prázdné místo": Rozvíjet u dětí pozornost, rychlost reakce, hbitost, běžecké dovednosti.

"Voda": Rozvíjet koordinaci, orientaci v prostoru, rozvíjet koordinaci slov s pohyby. Obohaťte motorický zážitek dětí.

„Najděte si partnera“: Rozvinout u dětí schopnost provádět pohyby na signál, mimochodem, se rychle buduje ve dvojicích. Cvičení při běhu.

"Stop": Rozvíjejte schopnost pohybovat se po signálu, rovnováze.

Čtení beletrie:

"Nejkrásnější oblečení na světě", pruh s yap. V. Marková. Z. Aleksandrova „Kapel“, „Jarní úklid“

Yu. Krutogorova „Déšť ze semen“

L. Nekrasov „Zahradníci“

Jarní starosti (po T. Shoryginovi)

O. Vysotskaya „Rozhovor s jarem“

V. Orlov "Kuterma"

A. Maikov „Letní déšť“

Úvaha: ilustrace o práci lidí v zahradě a zeleninové zahradě na jaře.

Vypracování diagramů sekvenování pro výsadbu různých rostlin.

Zkoumání a srovnání semen okurek, cuket, paprik a rajčat, jejich skica v deníku pozorování.

Související publikace:

„Kde se skrývá zdraví“. Abstrakt vzdělávacích aktivit přímo (přípravná skupina) Vzdělávací oblast: „Zdraví“. Integrace vzdělávacích oblastí: „Poznání“, „Komunikace“, „Socializace“, „Zabezpečení“, „Fyzická.

Téma týdne: Zelenina. Práce lidí na polích a na zahradě Datum Organizované vzdělávací aktivity Vzdělávací aktivity v režimu.

Synopse přímo organizovaných aktivit pro kognitivní rozvoj ve střední skupině „Práce lidí na jaře“Účel: Seznámit děti s prací dospělých na jaře. Cíle: aktualizovat znalosti dětí o ročním období - jaro opakovat.

Synopse vzdělávacích aktivit o zdravém životním stylu „Moje tělo“. Přípravná skupina (6–7 let) Městská rozpočtová školka vzdělávací instituce obecný vývojový typ Mateřská školka№27 „Zarnichka“ Vzdělávací synopse.

Synopse organizovaných vzdělávacích aktivit „Hudební jaro“ (seniorská skupina) Téma: „Hudební jaro“ Věková skupina: seniorská skupinaÚčel: Seznámit starší děti s vnímáním klasické hudby. Úkoly :.

Na jaře slunce začíná hřát půdu, ale počasí je stále proměnlivé. Teplé dny jsou najednou nahrazeny chladnými, zasněženými dny. Ne nadarmo lidé říkají: jaro a podzim - denně je osm počasí.
A přesto kopce a hrany postupně tají, objevují se první rozmrazené skvrny. Slunce vychází stále výš nad Zemi, dává stále více tepla a probouzí přírodu ze zimního spánku.
Sníh začíná tát v polích, první proudy šumí. Na obloze se objevují bílé mraky-jehňata. Říká se jim kupovité mraky.

Na řekách, rybnících a jezerech se objevují trhliny v ledu z jarních veder. Drift ledu začíná na řekách. Ledové kry se srazí, hromadí se na sobě a plavou s proudem, dokud se nerozpustí. Řeky přetékají vodou a přetékají břehy - to se blíží zaplavit.
To vše jsou známky nástupu jara v neživé přírodě, a tím hlavním je tání sněhu.

Rostliny na jaře
Se změnami v neživé přírodě dochází ke změnám v životě rostlin, zvířat a lidí.
Veškerý život na Zemi se na jaře raduje. Les se probouzí, plný zvuků, pohybu. Na severních svazích jsou stále závěje mokrého sněhu a jižní svahy už kouří a schnou.
Rostliny se začínají natahovat nahoru a snaží se získat co nejvíce. sluneční světlo... Kořeny rostlin absorbují vlhkost z teplé půdy a rozpouštějí živiny nahromaděné v kmenech. Stonky rostlin přenášejí výživu na pupeny, ze kterých se brzy stanou listy a květy.
Další pozoruhodný změna přírody na jaře- pupeny kvetou na keřích a stromech. Listy vrby, olše, osiky, javoru, břízy se začínají zelenat. Na okrajích se objevuje první tráva. Sněženky kvetou. Objevují se červené květy plicníku. Za chvíli její květy zbarví do fialova a pak do modra.

Ptáci na jaře
Objevuje se první hmyz a mezi nimi jsou ospalé mušky, které se pomalu plazí a vyhřívají se na slunci.
Je načase, aby se stěhovaví ptáci vrátili: mají pro ně potravu - hmyz a loňská semena, která lze snadno najít na půdě zbavené sněhu. Začátkem března dorazí havrani a špačci dříve než ostatní, za nimi skřivani, čejky, kukačky, vlaštovky, svilušky.
Na jaře se počasí často mění. Někdy sněží a ptáci nemohou najít potravu pro sebe.
Loňská semena jsou zpět pod sněhem a hmyz se skrývá.
V této době mnoho ptáků umírá hlady, takže na jaře v chladném počasí je třeba je krmit.
Na jaře si ptáci staví hnízda, která jim slouží k líhnutí vajec a krmení kuřat. Kukačky si nestaví hnízda, ale kladou vajíčka do hnízd jiných ptáků.
Kuřata potřebují potravu a ptáci ji získávají a ničí obrovské množství hmyzu škodlivého pro člověka.
Dávejte si pozor na ptačí hnízda. Nepřibližujte se k nim a navíc nesbírejte mláďata. Ptáci se bojí lidského pachu a nevracejí se do hnízda. Kuřata umírají bez pomoci rodičů.

Zvířata na jaře
S příchodem jara je pro zvířata spousta potravy, a tak na jaře rodí mláďata. Brzy na jaře se rodí zajíci, veverky, vlčí mláďata, lišky a mnoho dalších zvířat.
Hned po narození si králíci začínají hrát, běhat a učit se skrývat před nepřáteli. Ani si nevšimnou, jak zůstali bez dozoru. Zajíc má tak tučné a výživné mléko, že po nakrmení mláďat je může nechat dva až tři dny. Již dva týdny po narození se králíci zcela osamostatňují. Hledají si vlastní potravu - větve, kůra keřů, tráva, výhonky mladých stromů.
Po zimním spánku se objevují medvědi, ježci, jezevci. Spolu s nimi jdou jejich mláďata ven. Matky je nadále krmí mlékem, ale brzy se zvířata naučí hledat hmyz, loňské bobule, cibule rostlin a mladou trávu samy.
Na jaře se mnoho zvířat začíná líbat - zimní hustá srst se mění na tenčí a zajíc, hranostaj, lasice, veverka a polární liška mění barvu kožichů.
Ztrácejí bílé peří a koroptve a na jejich místě rostou hnědé a šedé. Losům a srncům rostou nové parohy.

V dubnu se v lese objevuje mnoho květin - corydalis, fialky, sasanky. Na kvetení spěchají, zatímco sluneční paprsky si razí cestu mezi listy stromů, které začínají kvést. Proto se tyto květiny nazývají brzy na jaře.
Koncem března se rodí divoká prasata. U malých selat jsou na zádech a bocích vidět světlé podélné pruhy, které po třech měsících zmizí. Samice porodí deset až dvanáct selat. Rychle rostou a po šesti měsících už sele váží 100 kilogramů.

Keře rybízu a šeříku brzy uvolňují listy. Olše je první strom, který kvetl. Semena olše dozrávají pouze na podzim dlouho zůstat na stromě. Jedí je ptáci - siskiny a stepaři. Včely, čmeláci a další hmyz sbírají pyl z květů vrbové kundy.

Čápi přilétají v dubnu. Čáp procházející loukami hledá potravu - žáby a hmyz. V tuto dobu si čápi upravují hnízda. Vypadají jako hromady křoví, které ptáci staví na nízkých stromech a střechách.

Léto je brzy
Pozdní jaro, měsíc květen, je obdobím kvetení třešní, šeříků, jabloní, meruněk a dalších ovocných stromů. Na loukách kvete jetel a konvalinky.
Většina ptáků již v květnu položila snůšky a líhnou se kuřata a slavíci právě dorazili ze vzdálených zemí. Přicházejí před kvetoucí ptačí třešní, upravují hnízda na zemi, v hustých houštinách trávy. Slavíci se živí červy, pavouky, hmyzem, bobulemi.

Na jaře se ryby jdou rozmnožit. Tvrdohlavě překonává proud, plave k horním tokům řek, vyjíždí na louky zaplavené vodou. Tady je to bezpečnější pro potěr a spoustu jídla. Ryba se rozmnožuje co nejblíže hornímu toku řeky, jejím pramenům, aby proud neodnesl slabé plůdky - do moře.

Další znamení jara- jarní deště. Lidé říkají: pokud prší v květnu, pak bude na poli žito.

Domácí mazlíčci na jaře
Domácí zvířata jsou na jaře stále držena uvnitř, kde se o ně lidé nadále starají. Teprve s nástupem tepla jsou ovečky, krávy, kozy, berani vyhnáni na pastviny. U mladých zvířat - malých jehňat, kůzlat, telat - jsou vyhrazena speciální bezpečná místa, pastviny.
V této době se líhnou i domácí mazlíčci. Z vlny některých zvířat, například z vlny koz, lidé vyrábějí teplé šály, krásné halenky, svetry, palčáky a klobouky.

Práce lidí na jaře
Jakmile se sníh roztaje z polí, jarní práce... Je nutné mít krátký čas, dokud není půda suchá, zasít semena obilných a zeleninových rostlin, zasadit brambory.
Na konci jara, v teplých květnových dnech, se vysazují sazenice okurek, rajčat, zelí. V zahradách jsou stromy a keře postříkány jedovatými látkami, které ničí škůdce. Stejně jako na podzim spodní část kmenů ovocné stromy očistit.
Na jaře jsou v zahradách vysazeny ovocné stromy a keře.
V ulicích měst, obcí a vesnic se kácí stromy a vysazují nové rostliny. V parcích a na náměstích jsou vysazeny dekorativní květiny.